Jaki powinień być dobry dron?

Obecnie rynek zalany jest różnego rodzaju „obiektami latającymi”. Większość z nich to zwykłe zabawki o ograniczonych parametrach nośnych. Co prawda nawet takie niedrogie gadżety gwarantują dobrą zabawę, jednak w praktyce nie bardzo nadają się do zastosowań profesjonalnych. Kręcenie filmów lub wykonywanie zdjęć z wysokości jest w przypadku takich tanich aparatów mało wygodne, a i uzyskany efekt końcowy pozostawia wiele do życzenia. Profesjonalne drony, na przykład produkty z linii Phantom DJI, to już znacznie większe możliwości w zakresie fotografii wysokościowej, a także większa stabilność lotu, większy zasięg i dłuższy czas filmowania z wysokości.

Takie są również podstawowe kryteria, którymi warto kierować się poszukują sprzętu typowo rekreacyjnego lub bardziej profesjonalnego. Czas lotu, zasięg, maksymalna wysokość wznoszenia oraz jakość zdjęć oferowanych przez kamerę znajdującą się na wyposażeniu drona {ewentualnie możliwość podwieszenia własnego aparatu lub montażu dodatkowego obiektywu dla większej ostrości wykonywanych fotografii). To obiektywne cechy, dzięki którym łatwo rozpoznać, jakiego drona opłaca się kupić, a po jakiego w ogóle nie warto sięgać.

W przypadku zastosowań typowo rekreacyjnych można kupić sprzęt nieco tańszy, o słabszych parametrach nośnych, oferujący słabszą jakość zapisu wideo (ma kamerę gorszej jakości). Takie drony zwykle latają na maksymalną wysokość kilkunastu/kilkudziesięciu metrów i niestety przy mniej sprawnym sterowaniu szybko gubią sygnał. Utrata sygnału to podstawowa przyczyna upadku dronów z większej wysokości, co oczywiście wpływa na ich trwałość i czas użytkowania. Czas lotu takim tanim dronem zwykle nie przekracza 10/15min., co oczywiście pozwala na zabawę, jednak ma swoje ograniczenia jeśli chodzi o możliwości filmowania z wysokości, zwłaszcza gdy obiekt ma małe przyspieszenie i wznosi się stosunkowo wolno.

Bardziej profesjonalny sprzęt, na przykład wspomniane produkty z linii Phantom DJI, oferują znacznie większy zasięg oraz czas lotu. W przypadku wspomnianych modeli ten zasięg waha się w granicach 500-1000m, co oczywiście daje większą swobodę oraz otwiera przed osobą sterującą dronem znacznie większe możliwości. Większy zasięg quadrocopterów z linii DJI to nie jedyne zalety tego sprzętu. Najważniejsza jest tutaj oczywiście sama kamera, która pozwala na kręcenie filmów w dużej rozdzielczości obrazu. W praktyce największą zaletą urządzeń profesjonalnych jest wyświetlacz, który w czasie rzeczywistym pokazuje nam obraz z kamery – dzięki temu możemy swobodnie kierować torem lotu drona bez konieczności pozostawania w jego bezpośredniej bliskości. To wpływa na komfort sterowania oraz jakość uzyskiwanych filmów lub zdjęć.