Języki obce, najprostsze dla dzieci

Dziś znajomość języków obcych jest nie tylko modą, stała się po prostu koniecznością. Warto wiedzieć, iż opanowanie języka obcego przychodzi o wiele łatwiej dzieciom niż ludziom dorosłym. Dlatego warto zadbać o to, aby nasza pociecha miała kontakt z językami obcymi jak najwcześniej.

Dlaczego dzieci uczą się najłatwiej?

Dzieciaki już w brzuchu mamy słyszą pierwsze dźwięki oraz melodię języka ojczystego. Z kolei znaczenia słów, powoli i stopniowo, uczą się od ludzi, z którymi mają największy kontakt – rodziców, dziadków czy tez starszego rodzeństwa.

Co więcej, posiadają one naturalny dar do przyswajania języków, jak się objawia? Niezwykle dobrą pamięcią, wyczulonym słuchem oraz znakomitą zdolnością do naśladowania słyszanych rzeczy.

Maluszek jest w stanie nauczyć się więc każdego innego języka, tak samo szybko jak i swojego ojczystego. Jednak, aby mógł opanować kolejny w stopniu bardzo zbliżonym do języka rodzimego, zarówno pod względem wymowy jak i swobody w posługiwaniu się nim, musi zostać spełniony jeden warunek: Rozpoczęcie jego nauki już w wieku wczesno przedszkolnym.

Metodycy nauczania obcych obcych języków, czyli glottodydaktycy uważają, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę już od urodzenia do końca 12 roku życia. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczniemy dziecko oswajać z obecnością, oprócz języka ojczystego, również i języków obcych, tym łatwiej będzie mu się go uczyć. Dlaczego?

  1. Maluchy posiadają niezwykle chłonne umysły.
  2. Dzieciaki są bardzo ciekawe wszystkiego. A dodatkowo, w początkowym etapie swojego życia są niesamowicie ufne wobec rodziców – nie mówią „nie” i nie zadają pytań „dlaczego”.
  3. Uczenie się z dzieckiem może być zabawą i formą wspólnego spędzania czasu. Dlatego jeśli się wysilimy i wymyślimy ciekawe i wartościowe zabawy, nasza pociecha poprzez rzeczy przyjemne nauczy się naprawdę szybko.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.berlitz.pl/pl/szkolenia_dla_firm/audyt_jezykowy/