Joomla 1.7 łatwość budowy strony www

Budowa strony internetowej za pomocą współczesnych systemów CMS jest bardzo prosta – na pozór prosta. Przykładem niech będzie Joomla system zarządzania treścią. Jest to system darmowy, więc budowa strony za jego pomocą nie powinna nas nic kosztować – to też pozór. Budowa strony internetowej z minimalną wiedzą na temat Joomla jest trudna, pierwsze problemy jakie spotkamy to terminologia, baza danych MySQL co to jest. Komponent, moduł, dodatek – pytając na forum Joomla o te terminy zostaniemy odesłani do wikipedi. Tam są wyjaśnienia tych jak i innych terminów. Kolejne problemy to przygotowanie serwera – założenie bazy danych czy podpięcie domeny tego nie znajdziemy w plikach pomocy Joomla. Trzeba to jednak zrobić.

Jak już przebrniemy przez serwer i prześlemy pliki to czeka nas instalacja, dobrze jak nie będzie komplikacji, a często się zdarza że mamy problemy z zapisem pliku configuration.php.  Po przebyciu instalacji kolejne pytania i problemy w stylu jak zmienić szablon, jak wstawić logo, Jak zmusić np Joomlan1.7  żeby była po Polsku?

Do wytrwałych świat należy – jeśli jest to prosta strona to prędzej czy później znajdziemy szablony, może jakoś zmienimy logo i dodamy treść. Jednak chyba będziemy dalecy od zadowolenia.

Pobieżna wiedza na temat dzisiejszych CMS nie wystarczy,  są one tak złożone, że nie jesteśmy w stanie zbudować za ich pomocą strony w jeden wieczór. Dużo czasu stracimy na poszukiwanie wiedzy i rozwiązywanie problemów.

Jak się już uprzemy i będziemy budować samemu stronę to jakie są tego koszty – żadne. Nie prawda. Są koszty i to czasem spore. Aby zdobyć wiedzę musimy zapisać się na kurs Joomla, może kupić książkę albo poszperać w Internecie to są koszty. Może trzeba kupić zdjęcia i grafiki do strony, zaprojektować logo – okaże się że koszty są całkiem wysokie.

Więc czy opłaca się samemu budować stronę internetową. Kiedyś ludzie sami wyrywali sobie zęby, sami ścinali włosy, budowali domy. Dlaczego teraz tego nie robią, tak też jest ze stronami internetowymi dobrą stronę trudno jest zrobić samemu.