Kancelaria prawna – sposób działania

Udając się do prawnika czasami zastanawiamy się, jak w ogóle działa jego kancelaria

Zasada działania jest z pozoru bardzo prosta, ale żeby wiedzieć, jak dokładnie to wszystko przebiega, należy pracę prawnika rozłożyć na czynniki pierwsze. Przede wszystkim adwokat czy też prawnik, który zdobył uprawnienia do wykonywania swojego zawodu i przeszedł stosowną aplikację, musi rozpocząć właściwe działanie. Ma dwie możliwości, może to być kancelaria prawna Rzeszów lub inna, czyli praca w czyjejś kancelarii, a może też zdecydować się na otwarcie własnej i pracować na swój rachunek.

W obu przypadkach występują pewne plusy i minusy.

Ogólnie rzecz biorąc, w kancelarii pracują adwokaci i radcy prawni, czasami różnych specjalności. Jedna osoba specjalizuje się bardziej w prawie karnym, inna w prawie rodzinnym, a jeszcze inna zajmuje się kwestiami nieruchomości czy podatków. Chcąc rozpocząć współpracę z taką kancelarią, musimy się do niej po prostu zgłosić i omówić swój problem, a wtedy zostaniemy przekierowani do odpowiedniego działu (o ile dana kancelaria prawna Rzeszów posiada takie działy). Jeśli nie, naszą sprawą zajmie się ogólny prawnik. Osoba, która pracuje w kancelarii, ma ustalone godziny przyjmowania interesantów i zazwyczaj należy umawiać się na konkretną godzinę. Kiedy przychodzi nasza kolej, musimy maksymalnie szczegółowo omówić prawnikowi nasz problem i przedstawić posiadane przez nas dokumenty, które go dotyczą (o ile takimi dysponujemy).

Prawnik założy akta sprawy, do których dołączy kopie lub oryginały naszych dokumentów.

W naszym imieniu będzie występował do sądów i innych instytucji z pismami. Jeżeli chcemy, żeby taka osoba prowadziła nasze sprawy, bardzo często już podczas pierwszej wizyty musimy podpisać stosowne upoważnienie, które pozwoli prawnikowi występować w naszym imieniu przez cały czas trwania postępowania. Upoważnienie takie w niektórych sytuacjach jest tylko dopełnieniem, w innych zaś koniecznością, bez której nie będzie można załatwić wielu spraw.


Prawnicy muszą tak ustalać swoje godziny pracy i cały grafik, żeby znaleźć czas dla wszystkich klientów i żeby nie przegapić żadnej sprawy. Ich terminarz jest wypełniony do maksimum, a mimo to mają obowiązek bardzo uważnego pilnowania terminów, bo wszelkie odstępstwa od nich mogłyby się źle skończyć dla klienta. Ważne jest, żeby w kancelarii prawnej w Rzeszowie panował porządek i względna przejrzystość pracy. Bardzo często adwokaci i prawnicy zatrudniają pomocniczy personel, któremu wolno załatwić drobne sprawy urzędowe i organizacyjne. Przychodząc po poradę do prawnika, umawiamy się u jego sekretarki, jej też możemy zostawić stosowne dokumenty lub złożyć na czymś podpis. Ona dzwoni, informując nas o terminach kolejnych rozpraw lub stawienia się w stosownych urzędach. Jeżeli kancelaria prawna funkcjonuje w dobrze zorganizowany sposób, to wszystkie sprawy załatwiane są na bieżąco i nie ma powodów do obaw. Korzystając z pomocy prawników mamy pewność, że nasze sprawy są w dobrych rękach i załatwione na czas.


Takie sprawy nie tylko w naszym kraju są standardem, na całym świecie odkąd wymyślono i ustanowiono prawo, każdy człowiek jest zagrożony tym, że ktoś inny go pozwie i będzie musiał się przed tym pozwem bronić. Na szczęście z kancelarią adwokacką z Rzeszowa nie będzie to wcale takie trudne. Specjaliści dokładnie rozpracują naszą sprawę, przyjrzą się wszystkim za i przeciw, zbiorą niezbędny materiał dowodowy oraz postarają się przedstawić naszą osobę przez sądem w jak najkorzystniejszym świetle. Doświadczenie i zaangażowanie prawników sprawi, że żadna sprawa nie będzie nie do przeskoczenia. Wszystko będzie tylko kwestią zaangażowania oraz umiejętności prowadzenia takich spraw. Im większe doświadczenie i wiedza prawnika, tym większą mamy pewność, że wszystko potoczy się po naszej myśli i zostaniemy obronieni.