Kilka słów na temat fotografii ślubnej

Czym jest fotografia ślubna w pełnym tego słowa znaczeniu? Czy jedynie uchwyceniem najważniejszych dla państwa młodych i ich gości w tym dniu momentów? Warto przede wszystkim sprecyzować i opisać dostępne w dzisiejszych czasach techniki, metody i rozwiązania stosowane przy realizacji zdjęć ślubnych.

W pierwszej kolejności należałoby wspomnieć o sesji ślubnej. Taka sesja zwykle odbywa się w plenerze. Ewentualnie przy adekwatnej aranżacji może to być też studio fotograficzne. Bez wątpienia wiele osób się decyduje się na tej element ślubnych zdjęć, w końcu fotografia ślubna z tego na swój sposób słynie. Jednak od pewnego czasu znacznie modniejszą i ciekawszą alternatywą, jest reportaż ślubny, czyli coś zupełnie innego niż tradycyjne i stereotypowe zdjęcia ślubne. Przy realizacji takich ujęć ważne jest dokładne uchwycenie momentu, chwili, radości czy emocji, co nie jest wcale zadaniem łatwym, wręcz niejednokrotnie wymagającym odpowiednich co do tego umiejętności. Taki ktoś jak fotograf ślubny, czyli osoba podejmująca się takiego zadania, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż jego realizacja będzie wymagać odpowiedniego zaangażowania i wczucia się w swoją rolę.

Istnieje jeszcze jeden element fotografii ślubnej, który ma jeszcze miejsce przed ślubem. Mianowicie chodzi tutaj o sesję narzeczeńską. Choć często jest to element pomijany przy podpisywaniu umowy z fotografem ślubnym. Jednak warto pokusić się o taką sesję, ponieważ mamy możliwość sprawdzić kunszt wybranego specjalisty oraz sami oswoimy się z aparatem.

Fotografia ślubna nie jest sama w sobie łatwa do zrealizowania o czym przekonało się już wiele osób pracujących w tym zawodzie, dlatego nie każdy fotograf ślubny nadaje się do tej roli, wręcz przeciwnie. Niektórzy nie dysponują odpowiednim podejściem do klienta. Pewnie, iż zdjęcia ślubne wykonuje się obecnie zupełnie inaczej niż kilka lat temu, lecz  w dalszym ciągu z ukierunkowaniem na ten sam adekwatny dla nas efekt, czyli wykonanie pięknych zdjęć, które będą pamiątką na lata dla Młodej Pary.