Kilka słów o parasolach ogrodowych

Kiedy temperatura za oknem sięga powyżej trzydziestu stopni, większość ludzi ma ochotę skryć się w cieniu. Jest to zupełnie naturalne, jednak tak naprawdę siedzenie w murach domów czy zwłaszcza bloków przy słonecznej aurze jest grzechem. Ogrody wyglądają zapraszająco, szczególnie takie, w których kwitną kwiaty, drzewka owocowe, trawnik jest soczyście zielony. Bajecznie kolorowe parasole ogrodowe są w lecie wręcz nieodzownym „elementem krajobrazu”. Wybór parasoli ogrodowych jest ogromny.

Można je kupić zarówno w marketach z wyposażeniem budowlano – ogrodowym, jak i w internecie. Wydaje się jednak, że przedmiot takiej wielkości, który może sprawiać trochę kłopotów w użytkowaniu, lepiej najpierw sprawdzić w sklepie stacjonarnym. Wielkość parasola powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości kupującego. Innymi słowy, wszystko zależy do tego, czy ma się on mieścić w ogródku czy na często niewielkim balkonie lub tarasie.

Mniejsze parasole mają średnicę nie przekraczającą dwóch metrów i takie sprawdzą się doskonale na tarasach. Parasole o większej średnicy, osadzone na ciężkich, stabilnych podstawach, są z kolei doskonałe do dużych ogrodów. Parasol balkonowy powinien być wygodny, czyli lekki i składany. Parasole na większe tarasy czy ogrodowe mogą być montowane na stałe lub przenośne. Wszystko jest kwestią indywidualnych upodobań.

Parasol przenośny powinien mieć jednak dodatkowo stabilną podstawę, która zapewni mu stabilność. Podstawy mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak beton, granit, metal czy plastik. W przypadku plastiku podstawę wypełnia się wodą lub piaskiem. Ogrodowe parasole mają jeszcze jeden, dodatkowy podział – chodzi o sposób ich rozkładania. Mniejsze modele przypominają pod tym względem normalne parasolki, są bowiem tak jak one wyposażone w zatrzaski sprężynujące.

Natomiast w parasolach o większej średnicy stosuje się kołowrotek. Bardzo ważna jest konstrukcja parasola ogrodowego oraz materiał użyty do jego wykonania. Parasole mogą być wykonane z metalu, drewna bądź plastiku, ich nogi mogą być umieszczane centralnie lub z boku. Bardzo efektowne są parasole drewniane, jednak trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji drewna, aby uchronić je przed wpływem czynników zewnętrznych.