Kilka ważnych słów na temat połogu

Zajmiemy się dzisiaj omawianiem tematyki związanej z kobiecym połogiem, trwającym co najmniej przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Połóg jest pomijany przez czasopisma i poradniki, a to bardzo ważny okres dla kobiety. W tym czasie bowiem potrzebuje dużej dozy wsparcia i przede wszystkim wiedzy na temat pielęgnacji swojego ciała, karmienia dziecka, pielęgnacji noworodka itp.
Z całą pewnością połóg nie będzie kolorowym okresem. Kto się spodziewa różowych dni ten się myli i to grubo. Dobrze, dziecko wynagradza wszelkie trudy, ale kiedy ono śpi, kiedy się nim nie zajmujemy, to do głosu dochodzą wszelkie inne problemy, wątpliwości, a przede wszystkim ból i zmęczenie po porodzie. W połogu nie ma na nic czasu. Kobiecie brakuje czasu na zdrowy sen, a co dopiero na to, aby zająć się sobą, poczytać choćby książkę czy obejrzeć zaległe odcinki ukochanej telenoweli. Czasu brakuje na wszystko i nie oszukujmy się, dopiero za rok może będziesz w stanie się dobrze wyspać, ponieważ maluch nie będzie się już może budzić w nocy, ale nie jest to gwarancją. Poza tym, mały berbeć, taki w okolicach roku czasu, dwóch lat wzwyż lubi sobie wstać już o świcie i dać wszystkim mocno do wiwatu. Kobiecie może być ciężko, gdy przeszła cesarskie cięcie w komplikacjach. Wtedy nie będzie tak prosto zajmować się czymkolwiek. Pięć dni po porodzie w szpitalu to za mało na regenerację, a dopiero zaczyna się prawdziwa walka z bólem.
Oczywiście, nie wszystkim kobietom rany po cesarce tak dokuczają, ale większość nie czuje się za dobrze. Cesarka jest bolesna dopiero wtedy, kiedy mija działające dotychczas znieczulenie. Zaznaczmy, że tabletek przeciwbólowych brać za wiele nie można, zwłaszcza, gdy się karmi dziecko naturalnie. Można brać tylko łagodne przepisane przez lekarza leki.