Kim jest Chris Botti?

Nie wiesz kim jest Chris Botti? Oto krótka biografia i dyskografia tego artysty. Chris Botti jest bezsprzecznie uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych i najsłynniejszych amerykańskich trębaczy w gatunku nazywanym smooth jazz. Do tej pory artysta ten nagrał 8 albumów solo jak również nagrał 1 album DVD z zapisem z koncertu. Chris Botti otrzymał wiele nagród za swoje osiągnięcia muzyczne, w tym również nagrodę Grammy.

Naukę gry na trąbce zaczął w wieku 10 lat. W roku 1990 Chris Botti został zaproszony do zespołu Paula Simona, z którym grał przez kolejne 5 lat. Botti po wydaniu pierwszego albumu zatytułowanego „First Wish” w 1995 roku zaistniał nie tylko w świecie fanów jazzu, ale także spodobał się fanom bardziej popularnych gatunków muzycznych. Tym samym zdobył zwolenników na niemal całym świecie.

Kolejne ważne płyty w dyskografii artysty to wydana w 2005 roku „To Love Again” oraz „Italia”, która ukazała się w 2007 roku. Na pierwszym z wymienionych albumów znajdują się bardzo znane tematy balladowe, a zaśpiewała cała plejada najjaśniejszych gwiazd muzyki takich jak na przykład Paul Buchanan, czy Sting. We wrześniu 2007 premierę miał ostatni album Chrisa Botti zatytułowany „Italia”. W trakcie tworzenia tej płyty artysta inspirował się dokonaniami Milesa Davisa i Ennio Morricone. Płyta ta przedstawia zatem przekrój muzyki stworzonej przez najsłynniejszych włoskich twórców. Botti zaaranżował na nowo najsłynniejsze włoskie szlagiery takie jak „Ave Maria”, „Venice”, czy „Estate”.
Chris Botti jest tak ze świetnym akompaniatorem. Jako muzyk sesyjny, współpracował z wieloma artystami, wśród których są między innymi Andrea Boccelli i Aretha Franklin, a także Bob Dylan czy też Paul Simon. Najbardziej znana jest chyba jednak jego współpraca ze Stingiem. Botti twierdzi, że wzoruje się na wczesnych nagraniach Milesa Davisa jak również czerpie inspiracje z muzyki Tomasza Stańki. A zatem z pewnością warto zakupić bilety na listopadowy koncert Chris Botti w Polsce.