Kleje do drewna – jakie wybrać do domu?

Bez wątpienia podczas remontu jednym z kluczowych materiałów okazują się kleje. Na dobrą sprawę każde roboty budowlane łączą się z wykorzystaniem rozmaitego gatunku substancji klejących. Tymczasem posiadają one użytek również w środowisku domowym, w szkolnej ławce czy też w firmie. Nie mówiąc o niepodważalnej wartości w przemyśle.

Jeśli uwzględniamy aranżację naszego domu w elementy drewniane lub podłogę z desek drewnianych nieodzowne okazują się kleje do drewna. Wtedy istotne jest czy potrzebne są kleje rozpuszczalnikowe czy kleje poliuretanowe.
Wybór odpowiedniego kleju, należy posiłkować rozeznaniem w klasyfikacji substancji klejących – zależnie tworzyw jakie spoiwo ma łączyć, inna jest jego struktura i właściwości fizyczne. Dla przykładu klej do materiału nadaje się do łączenia materiałów, artykułów ze skóry.

Kleje do drewna to przede wszystkim kleje rozpuszczalnikowe znane też jako kleje kontaktowe. Charakteryzują się one niedługim czasem utwardzania i są wytrzymałe na czynniki klimatyczne jakie panują w środowisku. Wykorzystuje się je zwłaszcza w branży meblarskiej do łączenia elementów meblowych i forniru.
Ostatnio uzyskuje się coraz więcej klejów ekologicznych – co jest ważne przede wszystkim w środowisku domowym czy pracy. Na przykład kleje do drewna mogą tworzyć mieszaninę roślinnych substancji klejących i wody, bez wykorzystania toksycznych dla samopoczucia substancji.

Jednak żadna branża produkcji nie obyłaby się bez klejów przemysłowych. Kleje przemysłowe najczęściej w swojej strukturze mają substancje chemiczne. Przy tym, spora część z nich to mieszanina kauczuku z wodą.

W gospodarce bardzo cenione stają się kleje poliuretanowe. Odznaczają się one tym, że są nadzwyczaj elastyczne i lepkie do podłoża. Świetnie nadają się do łączenia elementów takich jak wyroby papiernicze, pianka, tarcica a także artykuły budowlane jak blacha czy płyty betonowe.