Kolendra oczyszcza wodę

Kolendra przywędrowała do Polski z krajów śródziemnomorskich, gdzie jest znana jako jedna z najbardziej aromatycznych przypraw. Stosowana powszechnie w kuchni jest urozmaiceniem wielu dań i sałatek. Ostatnimi czasy jednak przypisuje się jej także inne działanie, mianowicie oczyszczanie wody. Jak wskazują badania oraz wyniki laboratoryjne testowanych próbek kolendra jest niezwykle pomocna w procesach dezynfekcji wody.

Kolendra jako substancja dezynfekująca wodę

Dezynfekcję wody powszechnie przeprowadza się poprzez naświetlanie jej specjalistycznymi lampami uv, których wiązki są na tyle silne, by bez problemu zlikwidować wszelkie zanieczyszczenia, zwłaszcza bakteriologiczne, ale też pochodzenia chemicznego. Taki sposób oczyszczania wody jest bardzo skuteczny i szeroko stosowany w wielu przedsiębiorstwach. Ciągle jednak przeprowadza się badania, które mają na celu obniżenie kosztów dezynfekcji przy zachowaniu takiego samego stopnia skuteczności. Amerykańscy naukowcy w tym celu postanowili połączyć siły z meksykańskim zespołem oraz opracować metodę oczyszczania wody przy użyciu kolendry. Wykorzystując proces adsorpcji oraz absorpcji osiągnęli zadowalające wyniki. Manipulując tymi procesami pozbyli się bowiem z wody metali ciężkich takich jak ołów czy miedź. Zauważono, że przy wykorzystaniu tej rośliny zmniejszono również ilość występowania rtęci w wodzie do akceptowalnych poziomów. Sukces prawdopodobnie tkwi w budowie komórkowej samej kolendry, zwłaszcza jej zewnętrznych ścianek. Trwają prace na rozszerzeniem testów oraz rozbudową systemu oczyszczającego wodę na szerszą skalę.

Kolendra jako konkurencja tradycyjnych metod oczyszczania wody

Kolendra sprawdziła się w roli czynnika oczyszczającego wodę, dezynfekcja dzięki niej okazała się skuteczna i stosunkowo tania. Dzięki temu kolendra może pretendować do roli konkurenta dla węgla aktywnego czy innych metod oczyszczania wody. Jest to także znakomita szansa dla krajów afrykańskich, które cały czas borykają się z problemami z wodą pitną.