Kompletujemy sprzęt profesjonalnej pralni

Usługi pralnicze można roboczo podzielić na dwa rodzaje: pralnie w systemie mokrym, czyli inaczej w procesie technologicznym prania używa się wody oraz detergentu pod różnymi postaciami oraz pranie w systemie suchym nazywane inaczej czyszczeniem chemicznym.

W praniu na mokro stosuje się inne urządzenia pralnicze, a czyszczeniu chemicznym inne. Proces chemicznego czyszczenia w dużym uproszczeniu wygląda następująco- po wstępnym ręcznym wyczyszczeniu rzeczy wkłada się do specjalnego agregatu chemicznego, gdzie zostaną zalane specjalnym rozpuszczalnikiem organicznym o bardzo wysokim stopniu toksyczności. Rozpuszczalnik oddziałuje na tkaninę w taki sposób, że na skutek reakcji chemicznych brud jest po prostu rozpuszczany. Potem rozpuszczalnik spływa do specjalnego destylatora, gdzie jest oczyszczany i przygotowywany do powtórnego użytku. Czynność zalewania rozpuszczalnikiem powtarza się czasem kilka razy, a potem następują czynności wykończeniowe takie jak formowanie, suszenie, prasowanie i pakowanie.

Pranie na mokro w dużym uproszczeniu wygląda bardzo podobnie jak to, które codziennie wykonujemy w domu, czyli po segregacji wkładamy rzeczy do pralki, dodajemy detergentu w postaci proszku, płynu lub tabletki i po zakończeniu programu wieszamy pranie, a potem ewentualnie prasujemy. Pranie wodne w pralni jest bardzo podobne tylko skala jest większa i urządzeń pralniczych więcej, na dodatek są one pojemniejsze i bardziej profesjonalne. Najważniejsze urządzenia pralnicze to- pralnica, pralnicowirówka, suszarka, agregaty chemiczne, magle, oraz bardzo liczne akcesoria pralnicze. Pralnica służy tylko do prania wodnego, pralnicowirówka nie tylko pierze, ale też odwirowuje.

Aktualnie na rynku są trzy rodzaje pralnicowirówek :

  • pralnicowirówka wysokoobrotowa;
  • pralnicowirówka niskoobrotowa;
  • pralnicowirówka z barierą higieny

Pralnicowirówki z barierą higieniczną przeznaczone są przede wszystkim do szpitali, klinik, uzdrowisk i dla szeroko pojętego przemysłu farmaceutycznego. Pralnicowirówka z barierą higieny nie tylko likwiduje brud podczas procesu prania, ale dzięki specjalnej odkażającej technologii zapobiega rozprzestrzenianiu zarazków i drobnoustrojów gwarantując doskonała higienę wypranych rzeczy. Trzeba zaznaczyć, że normy higieniczne dotyczące prania w medycynie są u nas niezwykle mocno wyśrubowane i w dobrze pojętym społecznym interesie lepiej by było, żeby tak zostało.

Pracę pralnicowirówek w systemie prania na mokro doskonale uzupełniają suszarki bębnowe, które zamykają pierwszy etap cyklu technologicznego prania na mokro. Warto zaznaczyć, że na rynku pojawiły się też nowoczesne suszarki z inteligentnym systemem dozowania wilgoci, które doskonale sprawdzają się przy praniu delikatnych, naturalnych tkanin.

Autor: Sovrana.pl – doradzamy naszym klientom jak urządzić pralnię chemiczną