Kontakt ze sprzedawcą

Wielu ludzi uważa, że kontakt ze sprzedawcą internetowym, właścicielem strony internetowej jest niepotrzebny. Niestety jest to wielki błąd z naszej strony, który czasem może nas dużo kosztować. Ponieważ, nie wiemy komu podajemy nasze dane, a może wpłacamy pieniądze za zakupiony towar? Zawsze powinniśmy mieć możliwość, by skontaktować się ze sprzedawcą i móc dowiedzieć co się dzieje z naszymi danymi lub zakupionym towarem.

Zacznijmy od stron internetowych. Zdarza się, że na niektórych stronach żadają naszych danych np. by zalogować się na forum lub newslettera. Zbierając takie dane administratorzy muszą mieć zarejestrowany zbiór w GIODO(Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) i  na stronie internetowej zawierać muszą wpis potwierdzający, iż taki zbiór zarejestrował i na jakie dane (czyli, że to on jest uprawiony, by zbierać te informacje). Bez tych informacji nie ryzykowałbym podawać swoje dane komuś, kto stara się być anonimowy.

Nie wiemy ostatecznie czy nie będzie ich sprzedawał, a my później będziemy musieli męczyć się ze spamem na skrzynkach pocztowych. Sklep internetowy również musi rejestrować się w GIODO, ale tu kontakt też jest potrzebny do innych rzeczy – w momencie, gdy chcemy się upewnić co do danych towaru jaki jest wystawiony w sklepie internetowym (chyba że opis i zdjęcia są na tyle dobrze zrobione, że pytań nie mamy). Lecz gdy zapłacimy za przesyłkę, a produktu nie ma – to kontakt ze sprzedawcą jest najważniejszy, ponieważ tracimy wówczas pieniądze. Nie wiadomo, jak skontaktować się ze sprzedawcą bez numeru telefonu, adresu lub e-maila. Nie mamy nic.

Sprzedawca zawsze powinien udostępnić swoje dane w regulaminie, powinny to być takie informacje jak: imię i nazwisko właściciela firmy, nazwa firmy, nip, regon, adres firmy, numer telefonu i numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub do sądu. Im więcej informacji dodatkowych poda  tym pewniej możemy się czuć, ufając, że nic przed nami nie ukrywa. Nieważne jak pięknie strona czy sklep internetowy wygląda, czy co w gratisie nam oferuje.

Czytajmy z kim mamy „przyjemność”, sprawdzajmy czy dane do kontaktu są prawdziwe tu chodzi w końcu o nasze dane i o nasze ciężko zarobione pieniądze. Odwiedzajmy chodź raz przed założeniem konta, złożeniem zamówienia zakładki: kontakt, regulamin, polityka bezpieczeństwa. Internet jest bezpiecznym miejscem dla nas jeśli sami zadbamy chodź trochę o nasze bezpieczeństwo.