Kontrakty terminowe, akcje czy fundusze?

Jaką metodą możemy grać, aby zmaksymalizować zyski i ochronić nasz kapitał przed wielotygodniową a może nawet długoletnią bessą? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niezwykle łatwa. Należy inwestować w łatwo zbywalne instrumenty giełdowe, na przykład w kontrakty terminowe i koniecznie zgodnie z trendem średnioterminowym.

W jakim horyzoncie czasowym chcemy inwestować? Na pewno każdy z Was spotkał się z tezą, że inwestycje w fundusze akcyjne lub akcje powinny być długoterminowe, bo tylko to zapewni godziwy zysk. Jest to znana strategia kup i trzymaj. W skrócie polega ona na tym, że inwestor długoterminowy dziś kupuje akcje lub jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, zapomina o nich na rok, trzy czy dziesięć lat i po tym czasie realizuje wypracowany na rynku dochód.

Do inwestowania na Warszawskiej GPW w akcje lub kontrakty terminowe fw20 potrzebny jest nam rachunek maklerski. Żeby go otworzyć idziemy do domu maklerskiego mając przy sobie dowód tożsamości i co najmniej jeden numer własnego konta w banku, na który będziemy przelewali zarobione na giełdzie pieniądze. Przyda się wcześniej wymyślić sobie hasło do rachunku internetowego oraz nazwę użytkownika. Są biura, które umożliwiają założenie rachunku inwestycyjnego drogą pocztową bez konieczności osobistej wizyty w biurze, jednak wtedy procedura może potrwać od dwóch do czterech tygodni.

Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w obrocie są kontrakty futures na waluty, indeksy i akcje. Jednak mając na uwadze niewielką płynność kilku z nich, inwestorzy mogą w miarę bezpiecznie inwestować wyłącznie w kontrakty na indeks wig20, waluty euro lub dolar oraz akcje PKO, TPSA i KGHM.