Kotły na paliwa stałe

Paliwa stałe pozostają najtańszym sposobem zapewnienia sobie ciepła w domu i mieszkaniu, które nie jest podłączone do miejskiego lub osiedlowego systemu centralnego ogrzewania. Oczywiście dzisiaj nie stosuje się już pieców kaflowych, a kominki lub kozy służą jedynie jako elementy dogrzewające pomieszczenia i dekoracyjne. Współczesne systemy grzewcze opierają się na centralnym ogrzewaniu, zasilanym z kotła opalanego gazem, olejem opałowym lub paliwem stałym. Kotły na paliwa stałe są nadal najpowszechniej wybieranym rozwiązaniem.

Na rynku jest wiele różnych, niedrogich paliw, z których większość wymaga odrębnego kotła. Inne kotły służą do opalania miałem węglowym, groszkiem, czy ekologicznym peletem z biomasy. Używanie niewłaściwego kotła na paliwa stałe może okazać się mało wydajne i nieekonomiczne. Dla przykładu, piece retortowe, przystosowane do spalania ekogroszku, nie mają dyszy powietrza wtórnego, które zapewniają wykorzystanie zgazowanego peletu. W efekcie taki kocioł nie będzie w pełni wykorzystywał wartości energetycznej peletu.

Współczesne kotły na paliwo stałe posiadają zazwyczaj dwa paleniska. Jedno retortowe, służące do spalania drobnych paliw, a drugie rusztowe, na którym można opalać węglem grubych sortymentów lub drewnem. Dobierając odpowiedni piec można znacznie mniej wydawać na zimowe ogrzewanie. Warto zwrócić na to uwagę już na etapie planowania budowy domu lub mieszkania. Kotły na paliwa stałe potrzebują bowiem zaplecza magazynowego, w którym składowane będą zapasy opału. Noszenie ich z daleka bywa bardzo uciążliwe, nawet przy piecach z zasobnikami zasypowymi.