Kredyt na budowę domu

Chociaż czas rozkwitu budowlanego (tzw. boomu) w Polsce powoli mija, kredyty na budowę własnego domu cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zobacz co musisz wiedzieć, aby świadomie wziąć kredyt na budowę domu. Każdy bank zajmujący się obsługą klientów indywidualnych posiada w ofercie różne opcje kredytów z przeznaczeniem na finansowanie budowy nieruchomości.

Co jest zabezpieczeniem kredytu hipotecznego w przypadku budowy?

Budynek, który jest zabezpieczeniem hipotecznym dopiero powstaje, dlatego bank musi sprawdzać czy pieniędzy które pożyczyliśmy nie przeznaczamy niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dopóki nie wybudujemy nieruchomości, bank nie ma zabezpieczenia kredytu. Warto zastanowić się nad karencją kredytu. Jest to czas w którym deklarujemy że skończymy budować naszą nieruchomość. Generalnie termin karencji w większości banków to dwa lata od czasu gdy podpiszemy umowę. Gdy jednak dokładnie poszukamy w ofertach banków, znajdziemy nawet instytucje oferujące termin trzyletni. Po tym czasie musimy zacząć spłatę kredytu. Bank nie pozostawia budowy nieruchomości bez nadzoru. W czasie budowy może zjawić się kontrola która sprawdzi czy cały proces i prace przebiegają zgodnie z planem.

Niektóre banki mogą zażądać od nas zdjęć nieruchomości, dokumentujących postępy prac. Placówka będzie także wymagała faktur, np. za materiały budowlane, za roboty ziemne i wykopy oraz za usługi murarzy. Jeśli odmówimy przedstawienia tych dokumentów, bank może nie wypłacić nam kolejnej raty kredytu. Decydując się na budowę domu na kredyt, musimy zatem przeanalizować nie tylko podstawowe kwestie związane z finansami, lecz także zagadnienia związane z technicznymi aspektami sprawowania pieczy przez bank nad naszą inwestycją.