Księgarnia internetowa czy tradycyjna?

Przechadzając się ulicami każdego większego miasta w Polsce, gdzie skupia się ruch handlowy, znajdziemy z pewnością dużą liczbę księgarni, które zawsze okupuje sporo liczba ludzi. Jednak ostatnimi czasy możemy zauważyć zjawisko postępującego zanikania małych księgarni. Jaka może być tego przyczyna? Czy jest to wynik kryzysu, bądź niewytrzymywanie z konkurencją popularnych sieciówek typu Empik? Niekoniecznie. Przyczyna może być inna.

Prowadząc sprzedaż książek na Allegro i pracując w księgarni, w ostatnich latach zauważyłem postępujące zjawisko masowo powstających sklepów internetowych, które zajmują się internetową sprzedażą książek. Jeszcze para lat temu, było ich na rynku bardzo niewiele, teraz zaś konkurencja jest OGROMNA. Jaka jest tego przyczyna?

Księgarnie internetowe mają przewagę nad zwykłymi księgarniami. Dlaczego? Ponieważ coraz więcej osób, z braku czasu bądź lenistwa, nie chce tracić czasu w zakorkowanym mieści, aby zakupić jedną czy dwie książki. Nie robią na nich wrażania koszty wysyłki książek, które są obecnie niewielkie, zaś przy dużym zakupie nie ma ich w ogóle . Co więcej, to NAM ktoś przynosi książkę do domu, a my możemy kupić książkę niekiedy o wiele taniej w sieci. Tania książka, którą ktoś nam dostarcza i wcale NIE PRZEPŁACAMY! Czy życie może być piękniejsze?

W ostatecznych rozrachunku najtańsza księgarnia internetowa to miejsce dla bardziej opłacalne. Oszczędzamy na czasie i pieniądzach. A co jeśli książka nie jest taka jak sobie życzyliśmy? Jeśli się nam nie podoba, to możemy ją w ciągu 10 dni zwrócić BEZ PODANIA PRZYCZYNY, więc w zasadzie nie ma żadnego ryzyka w zakupach przez internet.

Obecnie więc czas małych księgarni odchodzi powoli na śmietnik historii, a komputeryzacja i ciągle rosnące zaufanie do zakupów w sieci sprawiają, że bardziej opłacalna staje się internetowa sprzedaż książek niż prowadzenie zwykłej księgarni. Jednak aby sprzedaż w internecie była dochodowa, trzeba zgrać ze sobą wiele czynników, jednym z najważniejszych jest dobra reklama i odpowiednie pozycjonowanie. To już jest jednak temat za inny artykuł.