Laboratorium medyczne jako podstawa diagnostyki

Wiele chorób, czy schorzeń można zdiagnozować tylko i wyłącznie poprzez badania laboratoryjne.

Szpital i laboratorium jako dobra symbioza

W niemalże każdym większym szpitalu funkcjonuje laboratorium medyczne, które działa całodobowo. Dzięki temu, nawet w najbardziej niespodziewanych i pilnych przypadkach można niemalże natychmiast wykonać niezbędne badania, które nierzadko ratują życie pacjenta.
Bardzo dużo również zależy od maszyn oraz narzędzi jakimi laboratorium dysponuje. W większości lepszych laboratoriów stoją najnowocześniejsze maszyny, które są w stanie w ciągu kilku chwil oznaczyć podstawowe parametry krwi.
Dzięki postępowi technologicznemu powstały maszyny, które są w stanie znaleźć w organizmie człowieka markery, czyli parametry oznaczające nowotwór.
Przeważnie laboratorium medyczne mieści się w budynku szpitala albo na jego terenie. Ma to ogromne znaczenie logistyczne, ponieważ próbka nie musi daleko wędrować i dzięki temu można zaoszczędzić bardzo cennych czas.

Korzyści dla pacjentów

Osobami, które przede wszystkim zyskują na błyskawicznej diagnostyce są niewątpliwie pacjenci. Czasem nawet nieświadomi, że gdyby nie laboratorium medyczne to lekarz mógłby nie zdążyć na czas z odpowiednią diagnozą, a co za tym idzie odpowiednim leczeniem.
Oczywiście nie tylko nagłe przypadki są badane w laboratorium. Przypadki nie wymagające badań „na cito”, mogą oddać materiał i oczekiwać na wyniki badań, zwykle badania są już tego samego dnia (o ile materiał został przekazany do analityka rano) lub na drugi dzień. Oczywiście wszelkie posiewy są badane dłużej, wynika to z faktu, że wymaz należy „posiać” na odpowiednim podłożu, a potem czekać zwykle kilka dni nim coś na nim ”urośnie” albo i nie.

Dla kogo są laboratoria medyczne

Dla wszystkich. Do punktu mogą się zgłaszać osoby posiadające wskazania lekarskie dotyczące zleconych badań jak i osoby, które chcą się profilaktycznie przebadać lub mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia.
Tak jak wcześniej wspomniałam, często z usług laboratorium korzysta szpital.

W laboratoriach medycznych można również zostawić próbkę do przebadania pod kątem narkotyków, alkoholu lub innych używek. Przydaje się to szczególnie w przypadkach karnych. Chociaż coraz częściej zdarzają się przypadki, w których rodzice proszą o przebadanie próbek swoich nastoletnich dzieci.

W Polsce powstaje coraz więcej nowoczesnych placówek oferującym swoim klientom szeroki wachlarz usług. W niektórych można przebadać swoją próbkę pod względem genetycznym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl