Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Łazienka, z której ma korzystać osoba niepełnosprawna powinna być przystosowana do ograniczeń ruchowych, z którymi boryka się chory po operacji, kontuzji czy urazie. Najważniejszą kwestią jest przeznaczenie odpowiedniej ilości przestrzeni, co w warunkach tradycyjnych polskich mieszkań jest największym problemem. Osoba poruszająca się na wózku, z balkonikiem lub o kulach rzadko ma możliwość swobodnego poruszania się po łazience i musi korzystać z pomocy najbliższych.

Poza przestronnością bardzo istotne jest wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej w tradycyjne elementy, takie jak wanna lub prysznic, umywalka, miska WC w odpowiednio zaprojektowanej wersji. Na rynku dostępne są na przykład specjalne wanny dla niepełnosprawnych, które mają otwierane drzwi, umożliwiające swobodne wejście, a następnie szczelne zamknięcie i napełnienie wanny wodą.

Idealnym rozwiązaniem byłaby duża łazienka z szerokim otworem drzwiowym, bez progu i innych barier architektonicznych, wyposażona w innowacyjne sprzęty, ale to możliwe jest tylko przy projektowaniu wnętrz nowego domu lub też wymaga bardzo poważnego remontu i nakładów finansowych.

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, zawsze można przerobić istniejącą łazienkę, wykorzystując drobne udogodnienia i usprawnienia, dzięki którym codzienna toalety nie będzie dla osoby niepełnosprawnej trudnością nie do pokonania. Do takich elementów należą m.in. uchwyty i poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych, które montuje się przy misce WC, umywalce, wannie. Dostępne są również specjalne siedziska, taborety, składane krzesełka, które można wykorzystać w kabinie prysznicowej.

Oferta takich uchwytów, poręczy, siedzisk jest bardzo różnorodna i nie powinno być żadnego problemu z dostosowaniem odpowiedniego modelu do konkretnych potrzeb i dysfunkcji niepełnosprawnego oraz ograniczeń, jakie stawia konkretna przestrzeń.

Wygoda i funkcjonalizm rozwiązań zastosowanych w łazience dla niepełnosprawnych to kwestie bardzo istotne. Nie mniej ważne jest ich bezpieczeństwo użytkowania. Z tego punktu widzenia, przy zakupie elementów wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych należy szczególną uwagę poświęcić atestom i certyfikatom, jakie takie sprzęty powinny posiadać. Osoba z jakąkolwiek niesprawnością nie może sobie pozwolić na dodatkowe ryzyko korzystania z wyposażenia, które nie jest w 100% pewne i bezpieczne.