Leczenie to nie tylko farmakoterapia…

Chcemy podreperować swoje zdrowie, ale nie zamierzamy łykać żadnych środków farmaceutycznych? Warto więc skorzystać z przyjemniejszych sposobów leczenia, które nie tylko mają korzystny wpływ na stan naszego zdrowia, ale są również ogromną rozkoszą dla ciała i duszy.

Aromaterapia – dla tych, co lubią wąchać

Aromaterapia to lecznicza sesja, która wykorzystuje pachnące olejki eteryczne, które pochodzą z roślin. Taka kuracja przyczynia się do łagodzenia wielu dolegliwości. Każdy z olejków ma swoje zdrowotne i lecznicze właściwości. Jedne poprawiają nastrój, inne uspokajają, a jeszcze inne są w stanie złagodzić ból. Niektóre olejki dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne, rozgrzewające, antybakteryjne. Aromaterapia może mieć formę inhalacji, masażu, kąpieli czy okładów. Taka kuracja stanowi również doskonałe uzupełnienie zabiegów kosmetycznych. Przeciwwskazaniami do stosowania takiej kuracji są między innymi kobiety, które zażywają hormony pod postacią tabletek antykoncepcyjnych, kobiety w ciąży, osoby skłonne do alergii, osoby mające problemy z nadciśnieniem czy chorzy na epilepsję.

Aromaterapia to kuracja, która będzie odpowiednia w przypadku trądziku (polecany jest olejek z drzewa herbacianego), przeziębienia (olejek sosnowy), na zły nastrój (olejek cytrynowy, olejek różany). Na koncentrację poleca się olejek eukaliptusowy bądź sandałowy.

Akupresura – dla miłośników masażu

Akupresura jest chińską metodą leczenia, która wywodzi się z tamtejszej medycyny naturalnej. Akupresura określana jest również jako masaż punktowy. Celem takiej kuracji jest usunięcie energetycznych zatorów w kanałach przepływu energii, która odpowiada za pracę konkretnych narządów. Na odblokowanie tych zatorów pomocne jest uciskanie bądź masowanie wzdłuż tych kanałów. A to z kolei przywraca w organizmie równowagę, której zaburzenie – według chińskiej medycyny – staje się przyczyną większości chorób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na podstawie badań, sporządziła listę chorób, które można leczyć, wykorzystując akupresurę. Zalicza się do nich między innymi: problemy z nastrojem, dolegliwości bólowe, astmę, nadciśnienie, zaburzenia miesiączkowania, bezsenność czy problemy z żołądkiem.

Jednak nie wszyscy mogą poddać się akupresurze. Z tradycyjnego leczenia nie powinny rezygnować osoby z nowotworami, kobiety w ciąży, osoby które cierpią z powodu chorób psychicznych, mają problemy z niewydolnością narządów wewnętrznych, czy chorzy borykający się ze zmianami skórnymi.

Hydroterapia – nie tylko dla pływaków

Hydroterapia to różne zabiegi, które wykorzystują wodę oraz jej cechy, takie jak temperatura czy ciśnienie. Ciepła woda przyczynia się do uspokajania, natomiast zimna – pobudza. Z kolei woda o dużym ciśnieniu pobudza krążenie, natomiast woda o małym ciśnieniu – odpręża. Wśród zabiegów, które wykorzystują te walory wody można znaleźć między innymi: kąpiele, zabiegi hartujące, natryski, masaże podwodne (znane bardziej jako hydromasaże), kąpiele perełkowe (z masażem powietrznym) czy bicze wodne.

Okazuje się, że woda nie tylko zaspokaja pragnienie, ale i leczy oraz usprawnia ciało. Ponadto przyczynia się do odciążenia mięśni i stawów, pozwala się odprężyć. Na hydroterapii bazuje większość zabiegów Spa. Hydroterapia ma niezwykle korzystny wpływ na układ krążenia, układ oddechowy czy nerwowy. Ponadto zabiegi wykorzystujące wodę usprawniają przemianę materii, czy też eliminują stres oraz skutki zmęczenia.

Muzykoterapia nie tylko dla melomanów

Terapia, która wykorzystuje muzykę należy do jednej z form artetrapii, czyli leczenia przez sztukę. Muzyka może przyczyniać się do zmniejszania napięcia psychicznego oraz mięśniowego, usuwać oznaki stresu i zmęczenia, jak również  wzmagać koncentrację. Wszystko zależy od tempa, rytmu czy melodii. Przez muzykoterapię rozumie się słuchanie muzyki poważnej. Badania wykazały, że muzyka Mozarta ma korzystny wpływ na układ nerwowy, a muzyka Vivaldiego czy Beethovena harmonizują rytm pracy oraz serca. Warto również wspomnieć, że muzyka ma ogromne znaczenie przed i po zabiegach operacyjnych, podczas zabiegów stomatologicznych. Jest również stosowana jako doskonałe uzupełnienie zabiegów kosmetycznych.

Muzykoterapia jest powszechnie stosowana u dzieci z nadpobudliwością, mających problemy z dysleksją, będących niepełnosprawnymi ruchowo. Taka kuracja dobre efekty przynosi w leczeniu dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym czy autyzmem. Muzykoterapię poleca się ponadto osobom zestresowanym, mającym problemy z zasypianiem czy przemęczonym.

Czy takie przyjemne kuracje rzeczywiście leczą?

Powyżej opisane terapie mogą stanowić doskonałe uzupełnienie właściwego leczenia podstawowego. Wspierają organizm na wiele sposobów, począwszy od stymulowania go do walki z różnymi dolegliwościami. Skuteczność tych terapii została potwierdzona badaniami naukowymi. Ponadto takie terapie dają poczucie odprężenia, oderwania od codzienności. Trzeba jednak podkreślić, że takie przyjemne metody nie są w stanie zastąpić kuracji w gabinecie lekarskim i nie zastąpią klasycznych form leczenia.