Lokalizacja gps – dlaczego warto?

Nawigacja GPS staje się standardem wyposażenia każdego służbowego pojazdu. Urządzenie to umożliwia przede wszystkim wyznaczenie najkrótszej i najwygodniejszej dla kierowcy trasy, pozwala nie tracić czasu na szukanie w obcym mieście określonej ulicy bądź siedziby firmy, stanowi także doskonałe źródło możliwych objazdów, gdy wiemy o wypadkach lub korkach.

Zalet GPS-a nikomu chyba nie trzeba dłużej wymieniać, większe kontrowersje może budzić natomiast monitoring GPS w pojazdach służbowych. O ile dla pracodawcy system lokalizacji GPS umożliwia zwiększenie wydajności samochodów i obniżenie wydatków na paliwo, o tyle kierowcy traktują często monitoring GPS jedynie jako narzędzie kontroli i oznakę braku zaufania. Jak nietrudno się domyśleć prawda leży pośrodku, warto więc rzetelnie przedstawić pracownikom zalety płynące z zastosowania lokalizacji GPS, aby  pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszej firmy.

Stop piratom drogowym

Lokalizacja GPS daje możliwość dokładnego sprawdzenia jaką trasą porusza się kierowca, z jaką prędkością i ile paliwa wówczas zużywa. Analiza tych danych pozwala określić, czy osoba prowadząca pojazd przestrzegą przepisów kodeksu drogowego (nie przekracza dozwolonej prędkości), czy porusza się trasami wyłącznie w celach w służbowych oraz czy ekonomicznie zużywa firmowe paliwo. Naturalnie te informacje nie zawsze chce ujawniać użytkownik służbowego samochodu, tym bardziej jeśli zdarza mu się wykorzystywać auto do prywatnych celów. Warto jednak uzmysłowić pracownikom, że dzięki monitoringowi GPS dbamy o ich bezpieczeństwo i wpływamy na pozytywny wizerunek naszej firmy.

Szybka pomoc

Największą zaletą monitoringu GPS jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów służbowego pojazdu. W razie jakiejkolwiek awarii, wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia na drodze pracodawca będzie od razu wiedział gdzie znajduje się jego pracownik. Warto zauważyć, że w czasie wypadków na drogach leśnych lub podmiejskich bardzo często trudno określić dokładne położenie pojazdu. Zdarza się też, że osoba poszkodowana w wypadku jest na tyle ranna, że nie może wezwać potrzebnej pomocy. Dzięki zainstalowaniu lokalizacji GPS pracownicy mogą być pewni, że są bezpieczni w czasie pracy.