Lokata rzeczowa czy lokata długoterminowa?

Lokaty to nie tylko deponowanie pieniędzy w celu ich pomnożenia. Istnieją również lokaty rzeczowe i większość ludzi posiada takie właśnie lokaty, nie zdając sobie często z tego sprawy.

Czym jest lokata rzeczowa?

Lokata rzeczowa to zdeponowanie środków pieniężnych w przedmiotach. Może to być złoto, obraz, ale równie dobrze taką rzeczą może być nieruchomość. Aby lokata rzeczowa powstała, pieniądze muszą zostać przeznaczone na zakup jakiegoś dobra materialnego, które w przyszłości ma przynieść jakiś określony zysk. Ten proces wymaga czasu, ponieważ musi wzrosnąć rynkowa wartość przedmiotu, który został nabyty.

Lokata rzeczowa nie jest lokatą bankową. Klient nie deponuje tu pieniędzy, by je odzyskać po umówionym czasie, w określonej kwocie. Proces ten jest bardziej długotrwały i może nie przynieść spodziewanych efektów. Wybrany przedmiot może bowiem nie zyskać na wartości, może też stracić.
Dodatkowo o lokatę rzeczową trzeba dbać, często inwestując w nią dodatkowe pieniądze. Tak rzecz ma się z nieruchomościami i z dziełami sztuki, które trzeba odnowić lub konserwować.

Co to jest lokata długoterminowa?

Lokata długoterminowa jest produktem bankowym. Posiada określone oprocentowanie, minimalną kwotę wymaganą do jej założenia i określony czas trwania. Oprocentowanie zależne jest od czasu trwania lokaty, do roku z reguły jest stałe, a powyżej roku lokaty mają oprocentowanie zmienne. Klient zna też sposób kapitalizacji odsetek. Zysk jest łatwy do przewidzenia, kapitał początkowy posiada gwarancję zwrotu dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Jest więc to bezpieczna opcja dająca pewność, że w przypadku utraty płynności finansowej przez bank, zdeponowane pieniądze do równowartości 100 tysięcy euro wrócą do klienta.

Lokata wiąże się z koniecznością zamrożenia środków finansowych przez określony czas. W przypadku przedterminowego zerwania lokaty klient może stracić dotąd wypracowany zysk, a nawet zapłacić karę. Bywa tak, że za zerwanie lokaty trwającej 24 miesiące, ale po upływie roku, klient otrzymuje odsetki wypracowane przez pierwszy rok trwania lokaty.

Co wybrać – lokatę długoterminową czy rzeczową?

Lokata rzeczowa nie gwarantuje szybkiego zwrotu środków. Jeśli ktoś liczy na odzyskanie powiększonego o konkretną kwotę kapitału, powinien wybrać lokatę długoterminową. Jeśli jednak ktoś chce mieć możliwość uzyskania naprawdę dużych pieniędzy, powinien zdecydować się na lokatę rzeczową. Jednak należy przy tym pamiętać, że włożonych w nią pieniędzy nikt nie obejmuje gwarancją, w przypadku pomyłki cała kwota przepada. To opcja dla ludzi znających mechanizmy i umiejących je przewidzieć. Opcją mogąca odpłacić dużym zyskiem. Choć ranking lokat bankowych jej nie obejmie, bo nie jest produktem bankowym, warto rozważyć jej wybranie.

Lokata długoterminowa to najlepsza lokata dla tych, którzy mogą zdeponować środki i je zamrozić na dłuższy okres czasu. To opcja dla ludzi nie mogących sobie pozwolić na czekanie i ryzyko. Nie oznacza to oczywiście, że jest to gorsze rozwiązanie.

Każdy z proponowanych sposobów pomnożenia oszczędności przypadnie do gustu komu innemu. I bardzo słusznie. Najlepsza lokata to nie ta, którą wskazuje ranking lokat, ale ta, którą wskaże klient.