Łysienie androgenowe

 Bardzo często spotykanym rodzajem łysieniu u mężczyzn lecz również u pań jest łysienie androgenowe. Dochodzi do niego pod wpływem męskiego hormonu testosteronu przekształconego w dihydrotestosteron.

Mieszki naszych włosów są bardzo wrażliwe na ten hormon i pod wpływem jego działania dochodzi do miniaturyzacji włosów, utraty gęstości oraz barwy. Osoby, które mają zbyt dużo dihydrotestosteronu mają skrócone fazy rozwoju włosów. Na ten rodzaj łysienia ma wpływ głównie czynnik genetyczny.

U mężczyzn tego typu łysieniem często występuje również nadmierne wydzielanie się łoju skórnego. Do łysienie androgenowego choć w mniejszym stopniu może również dojść pod wpływem zbyt dużego napięcia mięśni skóry głowy. Ten typ utraty włosów na głowie postępuje etapami. Czasem może rozpocząć się już u nastolatków. Najpierw możemy zaobserwować cofnięcie się linii włosów. Potem stopniowo objęty łysienie jest obszar przy skroniach oraz czole pacjenta. Następnie łysieniu zaczyna być poddana cała powierzchnia głowy a rezultatem jest utrata całkowita włosów na głowie.

U kobiet do tego typu łysienia dochodzi w wyniku zmian hormonalnych występujących przy takich dolegliwościach jak zespół wielotorbielowatych jajników, zespół Cushinga a przy tym nadczynności kory nadnerczy, zespół nadnerczowo-płciowy. Łysienie u kobiet może również pojawić się w wyniku guza jajnika lub nadnerczy.

Nie ma jednego sposobu na leczenie tego rodzaju łysienia. Najlepsze rezultaty osiąga się w przypadku osób, u których tego rodzaju łysienie zostało zdiagnozowane odpowiednio wcześnie. Można leczyć łysienie androgenowe decydując się na przeszczep, leczenie estradiolem czyli lekiem, który zawiera hormon i może być stosowany w przypadku kobiet i mężczyzn z tego rodzaju łysienia.

Są ludzie, którzy decydują się na leczenie minoksydylem czyli środkiem, który powoduje odwrócenie miniaturyzacji mieszków włosowych. Finasteryd o dutasteryd może doprowadzić do zmniejszenia przemiany testosteronu w dihydrotestosteron. Jest również możliwa terapia przez użycie pola magnetycznego. Jednym ze sposobów jest zastosowanie preparatów kosmetycznych oraz uzupełnianie diety o suplementy dostarczające składników odżywczych.