Malowanie dachu, czy warto i jakie są efekty

Utrzymanie w dobrym stanie pokrycia dachowego domu jest tak samo istotne jak dbanie o zewnętrzną elewacje. Ważne jest aby nie był on zniszczony, ani porośnięty mchem lub porostami. W końcu pod własnym dachem przebywamy najdłużej i nie powinniśmy się go wstydzić. 

Zmieniające się warunki pogodowe niesprzyjająco wpływają na stan dachu. Z tego powodu  warte uwagi jest, żeby jak najczęściej kontrolować jego kondycję oraz dokonywać czyszczenie dachu, a także by na bieżąco likwidować przybywające usterki.

W zimie trzeba zwrócić uwagę na leżący na dachówce śnieg. Może on doprowadzić do pękania dachu lub wygięcia blachy, a nawet do całkowitego zniszczenia pokrycia dachowego, w szczególnych wypadkach, gdy nagromadzonego śniegu jest za dużo, powoduje on naruszenie  elementów konstrukcyjnych dachu. Z tego powodu tak istotne jest gdy tylko potrzebne odśnieżanie pokrycia dachowego.

Korozja szkodliwie wpływa na jakość blachodachówki. Należy o tym pamiętać i często sprawdzać dach pod kątem zarysowań. Mogą one spowodować, że nasze pokrycie dachowe zacznie w uszkodzonym miejscu rdzewieć. Jakiekolwiek usterki musimy jak najwcześniej przekazać do naprawy specjalistom, by nie dopuścić do osłabienia jego trwałości. Jeżeli chcemy sami zadbać o dach musimy początkowo wyczyścić pokrycie dachowe z rdzy, dokładnie umyć i odtłuścić dach, a następnie pomalować oraz zaimpregnować go, używając odpowiednie farby do renowacji.

Negatywnie na dachówkę wpływają wszelkiego rodzaju mchy i porosty. Uszkadzają one zewnętrzną warstwę, jak również źle wpływają na wartość estetyczną całego domu. Aby się ich pozbyć należy wymyć dach z wykorzystaniem specjalnych detergentów i preparatów.

Na pierwszy rzut oka nie istotną kwestią jest chęć przemalowania pokrycia dachowego. Kiedy znudzi nam się obecny kolor lub nie pasuje on do nowej elewacji domu należy użyć odpowiednie farby. Malowanie dachów nie jest rzeczą łatwą. Do tego zadania musimy najpierw dokładnie wymyć dach, odtłuścić go, upewnić się czy nie ma na nim porostu, a dopiero potem zaopatrzyć się w farby podkładowe, i farby powierzchniowej oraz sprzęt do nanoszenia ich.

Przed przystąpieniem do malowania blachodachówki powinno się ją uprzednio odtłuścić. W tym celu stosuje się czyszczenie dachu z wykorzystaniem środków odtłuszczających, powierzchniowo czynnych. Niedokładne wykonanie tego powoduje kiepskie krycie farby, a także późniejsze odchodzenie farby od powierzchni dachu.