Meble tapicerowane

Sekret politurowania tkwi w sposobie nanoszenia politury. Robi się to tamponem wykonanym z kawałka spranego płótna, np. starej białej chustki do nosa, oraz kłębka waty bawełnianej . Należy zadbać, żeby płótno nie byto pomięte. Politura powinna sączyć się z tamponu, ale nie może z niego wyciekać.Poważne uszkodzenia powierzchni Usuń istniejące wykończenie odpowiednim środkiem, np. wodą amoniakalną, acetonem albo zmywaczem do lakieru. Następnie wykonaj nową powłokę politurowaną. Politurę nanosi się specjalnym tamponem, wykonanym z kłębka waty owiniętego czystym, spranym płótnem. Nalej nieco politury na watę, owiń kłębek płótnem i odciśnij nadmiar roztworu na kawałku drewna odpadowego. Kiedy politura ledwie zaczyna się sączyć z tamponu, nanoś ją na drewno kolistymi ruchami.
Bardzo ważną sprawą jest staranne przygotowanie podłoża. Drewno musi być czyste, suche i dobrze wygładzone drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odkurzone ściereczką pytochtonną.

Dobierz odpowiadający ci odcień politury. Wypróbuj zarówno kolor, jak i metodę nanoszenia. Do wykonania pierwszej warstwy użyj 1015procentowego roztworu szelaku. Przed przystąpieniem do nanoszenia politury rozpyl na powierzchni elementu drobno sproszkowany pumeks polerski, który wypełni wszelkie pory drewna. Tampon prowadź po całej powierzchni mebli jednostajnymi kolistymi ruchem.

Ostatnim etapem jest polerowanie. Wykonaj je kilkakrotnie tamponem zwilżonym bardzo rzadkim roztworem szelaku (24procentowym na początku, na końcu prawie czystym spirytusem). Tampon prowadź ruchem ósemkowym, z jednakową prędkością, bez odrywania od powierzchni. Między polerowaniem kolejnych warstw odczekaj 3 do 5 minut i zmień tampon. Pracę zakończ pociągnięciami wykonywanymi wzdłuż włókien.

Naprawy powierzchni politurowanych Jeśli nie masz pewności, czy dana powierzchnia jest wykończona politurą, przetrzyj jakiś mato widoczny fragment szmatką zwilżoną spirytusem skażonym (denaturatem). Już lekkie potarcie zmiękczy warstwę politury i na szmatce pozostanie jej ślad. Na powierzchnie wykończone innymi środkami, np. lakierem poliuretanowym, spirytus nie oddziała. Zarysowania powierzchni Przygotuj roztwór złożony z pięciu części spirytusu skażonego, dwu części oleju lnianego i jednej części czystej terpentyny. Nasącz nim miękką szmatkę i pocieraj ósemkowym ruchem zniszczone miejsce mebli. W wypadku głębszych zarysowań zmiękcz politurę denaturatem, a następnie potraktuj uszkodzone miejsca w sposób opisany powyżej.

Jeśli masz jakieś wartościowe antyki,które wymagają renowacji, zleć ich politurowanie fachowcowi. Zmniejsza to ryzyko obniżenia wartości mebli. chami, dociskając go do materiału, tak aby uzyskać jednolitą warstwę politury.