Metody nauczania języka angielskiego

Angielski jest łatwy do nauczenia, zwłaszcza jeśli porównamy go z takimi językami jak arabski, japoński, czy chiński. To jednak nie oznacza, że można go sobie przyswoić szybko łatwo i przyjemnie. Nic z tych rzeczy. Jak w każdym innym przypadku musimy się nieco wysilić, aby móc nim zacząć się posługiwać choćby w stopniu podstawowym.

Jak zatem uczyć się angielskiego, aby osiągnąć jak najszybciej dobre efekty? Sposobów i metod jest bez liku, ale nie każda z nich musi być akurat dla nas. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd naszym zdaniem najefektywniejszych metod nauczania z tych, które są dostępne w ofercie polskich szkół językowych (oczywiście, to że dana metoda jest oferowana w szkołach warszawskich, wcale nie oznacza, że i w Rzeszowie będzie placówka, która ma ją w swej ofercie).

Metoda Helen Doron

Wiadomo, że w im młodszym wieku zaczniemy przyswajać sobie język angielski (podobnie zresztą jak wszystkie inne języki), tym łatwiej będzie się nam go nauczyć. Helen Doron Early English jest metodą nauczania angielskiego, która jest właśnie przeznaczona dla dzieci.

Nie ma tu żadnego wkuwania słówek na pamięć, czy ćwiczeń gramatycznych. Za to jest dużo zabaw, piosenek i żywej interakcji z językiem. Dzieci uczą się przez proste naśladownictwo. Całą metoda bazuje na ich naturalnej ciekawości oraz chęci poznawania nowych rzeczy.

Kurs języka angielskiego metodą Callana

Dla osób starszych chcących przede wszystkim sprawnie posługiwać się angielszczyzną w jej wersji mówionej idealnym rozwiązaniem wydaje się być metoda Callana. Nie ma tutaj żmudnego powtarzania materiału, choć, oczywiście, musimy przyswoić sobie pewien zasób słownictwa i wiadomości gramatycznych, lecz szybkie wymiany zdań z nauczycielem oraz ogólne nastawienie na to, aby uczeń jak najszybciej zaczął mówić w języku Szekspira.

Szybki angielski metodą Colina Rose

To metoda dla osób chcących szybko zacząć mówić i pisać po angielsku. Wykorzystuje się  w niej najnowsze osiągnięcia psychologii oraz neurologii na temat działania mózgu i przyswajania przezeń wiedzy. Dzięki temu po półrocznym kursie uczeń, który wcześniej nie miał do czynienia z angielskim, osiąga poziom B1, co przy tradycyjnych metodach nauczania musiałoby potrwać przynajmniej trzy lata.

Szkoła języka angielskiego – jak znaleźć?

Znalezienie szkoły z daną metodą w swoim mieście nie powinno być zbyt trudne. Najłatwiej wpisać w Google’a, np. „angielski metodą Callana szkoły językowe Rzeszów i przejrzeć wyniki. Albo po prostu popytać wśród znajomych, albo poszukać na forach internetowych.