Mieszkanie z balkonem czy z ogrodem?

Współczesne budownictwo mieszkaniowe oferuje mieszkania w różnej zabudowie, m.in. wielorodzinnej. Na nowych osiedlach powstają więc bloki – wyższe lub niższe – w których oferowane są mieszkania na wyższych kondygnacjach, zwykle z balkonem, oraz na parterze – nierzadko z ogrodem. Która opcja jest lepsza?

Mieszkanie z balkonem

Balkony to w przypadku bardzo wielu inwestycji deweloperskich nieodzowny element lokali mieszkaniowych znajdujących się na pierwszym i wyższych pietach. Powierzchnie balkonów wahają się w zależności od projektu, osiągając zwykle do kilku metrów kwadratowych. Jakie płyną z tego korzyści? Przeciętny balkon pozwala na umieszczenie na nim niewielkiego stolika i paru krzeseł. Możemy więc urządzić tutaj kącik relaksu, gdzie zjemy śniadanie, obiad lub usiądziemy z filiżanką kawy bądź lampką wina. Balustrada balkonu to także świetne miejsce na zamontowanie skrzynek z kwiatami, które w sezonie ubarwią nasze domostwo i uprzyjemnią spędzany na balkonie czas. Jeżeli jednak nie pasjonuje nas ogrodnictwo i hodowla nawet kilku okazów, na balkonie z powodzeniem przyjmą się świeże zioła zasadzone w doniczkach, które przydadzą się podczas codziennego gotowania, a wymagają minimum wysiłku w uprawie. Na balkonie umieścimy także suszarkę z wypranymi ubraniami. Balkon nie stanowi również tak dużego problemu jak ogród – nie musimy tu kosić trawy, odchwaszczać, dbać o rośliny, ogrodzenie itp. jednym słowem, nie wkładamy wysiłku w jego utrzymanie.

Mieszkanie z ogrodem

Własny ogród, do którego wychodzimy bezpośrednio z salonu, to z pewnością duża zaleta dla osób kochających przyrodę i ogrodników-amatorów. Nawet ogród o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych pozwala na wybudowanie niewielkiego tarasu i ustawienie kompletu mebli ogrodowych. Kawałek własnej ziemi możemy obsadzić roślinnością ozdobną lub przeznaczy na kilka grządek. Z łatwością wystawimy tu suszarkę z ubraniami, a także rozpalimy grilla i urządzimy niewielkie przyjęcie w gronie rodziny i znajomych. Bezpośrednie wyjście do ogrodu będzie także sporym udogodnieniem dla posiadaczy zwierząt domowych, a zwłaszcza psów. Także najmłodsi domownicy będą mogli spędzać czas w ogrodzonym ogrodzie, gdzie można zorganizować niewielki plac zabaw, obserwując przez okna poczynania pociech. Aranżacja ogrodu zależy od indywidualnych upodobań i daje znacznie większe możliwości wykorzystania dodatkowej przestrzeni. Wymaga ona jednak regularnej pielęgnacji i wysiłku, by korzystanie z niej było naprawdę przyjemne. Mieszkanie na parterze wiąże się także z większym ryzykiem włamania czy kradzieży, dlatego wymaga szczególnych zabezpieczeń właśnie od strony ogrodu. To z kolei wiąże się nierzadko z nakładami finansowymi związanymi z zakupem rolet antywłamaniowych czy systemu alarmowego.