Mini poradnik dla kupującego mieszkanie

Poszukiwanie atrakcyjnego mieszkania, w ciekawej okolicy i w przystępnej cenie może okazać się dość trudnym zadaniem. Nasze poszukiwania będziemy prowadzić w inny sposób, gdy chcemy znaleźć mieszkanie dla rodziny na wiele lat, a inaczej w celach dobrego ulokowania pieniędzy. Na początek powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda obecna sytuacja na rynku nieruchomości, jakich cen i standardów możemy oczekiwać. Każda strona internetowa z ogłoszeniami z pewnością będzie dysponowała także ofertami z tego zakresu. Wystarczy kliknąć na przykład na odnośnik „mieszkania sprzedaż łódź”. Jeśli mieszkanie ma być miejscem do życia dla naszej rodziny, koniecznie trzeba zastanowić się nad dobrą lokalizacją. Dojazdy do szkoły czy pracy muszą być wygodne i nie mogą zajmować zbyt wiele czasu.

Jeśli zaś szukamy mieszkania w ramach inwestycji, najlepiej wybierać takie lokalizacje, gdzie nie ma już działek budowlanych. Ceny tych mieszkań będą zdecydowanie wyższe za kilka lat, a przy tym konkurencja będzie niewielka. Zwykle jest tak, że nieruchomości, które znajdują się w pobliżu parku lub stawu czy innego atrakcyjnego miejsca, także są droższe.

Kiedy potrzebny jest nam kredyt na mieszkanie lub dom, raczej nie obejdziemy się bez kredytu. I w tym przypadku musimy zachować ostrożność. Bank może wyliczyć dla nas wysoką zdolność kredytową, co nie oznacza, że musimy decydować się na tak wysoką kwotę kredytu.

Najlepszym rozwiązaniem jest kwota nieprzekraczająca dwuipółkrotności naszych rocznych zarobków. Tym lepiej jeśli dodatkowo posiadamy jakiś wkład własny. Zawsze będzie nam łatwiej ze spłatą. Cenę nieruchomości zawsze możemy też negocjować. Nawet jeśli właściciel zejdzie o kilka tysięcy, zyskujemy dodatkowe pieniądze na przykład na urządzenie nowego mieszkania.