Najlepszy system montażu tarasu

W Internecie istnieje wiele informacji na temat deski tarasowej, konstrukcji i konserwacji tarasów. Twórcy różnych serwisów zapominają lub pomijają kwestię montażu deski tarasowej. Ten artykuł powstał z myślą o osobach, które poszukują konkretnych informacji na temat najlepszych, możliwych systemów montażu deski tarasowej. Jedną z bardziej interesujących ofert ma firma Braun & Wuerfele produkująca klipsy do tarasów, takie jak: IGEL, BWS, Z-Connector.
Z-Conector to klips ze stali galwanizowanej przeznaczony do miękkich gatunków drewna takich jak świerk, sosna, modrzew.
BWS to klips ze stali nierdzewnej przeznaczony do twardych gatunków drewna egzotyki, dąb, buk. Jego zastosowanie wymaga, aby deska tarasowa była frezowana po bokach. Jego wystające elementy wsuwa się w szczelinę, w desce.
IGEL to klips ze stali nierdzewnej przeznaczony do twardych gatunków. Posiada ostre końce i nie potrzebne jest wcześniejsze frezowanie boczne desek. Wyjątkowo trwały produkt, który zapewnia deskom właściwą wentylację, przez co zapobiega powstawaniu grzybów.
Przyjmując, że legary będziemy mieli co pół metra to daje nam 3 klipsy na 1 metr długości legara. Zakładając szerokość deski 120mm, kiedy podzielimy 1 metr kwadratowy przez tą szerokość otrzymamy informację ile wielokrotności 3 klipsów będziemy potrzebowali. W tym przypadku będzie to około 8 x 3, czyli 24 klipsy na metr kwadratowy powierzchni tarasu. Jeżeli mamy taras o wymiarach 4 na 5 metrów, co w sumie daje 20 m2 to będziemy potrzebowali około 400 klipsów na całość konstrukcji. Cena klipsów jest różna dla poszczególnych modeli u różnych sprzedawców. Oscyluje ona od 4 do 9 złotych. Jeśli nawet orientacyjnie przyjmiemy 4 złote za sztukę to otrzymamy, że każdy metr kwadratowy kosztowałby nas ok. 80 złotych za same klipsy.
Prawdę mówiąc tego rodzaju klipsy są najlepszym dostępnym rozwiązaniem. Niestety niewiele osób będzie na nie stać.