Nie czekaj aż ktoś zginie!

Statystyczny Polak przynajmniej kilka razy w życiu spotyka się z sytuacją, gdy musi komuś udzielić pomocy. Często są to błahostki jak opatrzenie zranienia czy opieka nad kimś chorym na grypę, ale zdarzają się poważniejsze sytuacje, gdzie bez niezbędnej wiedzy możemy być bezradni.

Dlatego właśnie każdy człowiek powinien być przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, by umiał sobie radzić w takich sytuacjach. Umiejętność ratowania ludzkiego życia to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasz ludzki przywilej, gdyż tylko my jesteśmy w stanie pomóc sobie nawzajem.

Już w szkole mamy do czynienia z podstawami udzielania pierwszej pomocy i bardzo słusznie, jednak wiedza ta z biegiem czasu rozmywa się i często zapominamy nawet takie podstawy jak numery alarmowe. Wiele osób ma problemy z odróżnianiem numerów 999, 998, 997 i 112, nie wiedząc na który w jakim wypadku dzwonić. Dlatego też warto choć raz w życiu wziąć udział w szkoleniu. Kursy pierwszej pomocy organizowane są praktycznie w każdej miejscowości lub pobliskich miastach. Prowadzą je doświadczeni ratownicy medyczni, którzy wiedzę zdobywają nie tylko w trakcie kilkuletniej szkoły, ale przede wszystkim w praktyce, jeżdżąc do wypadków, nagłych stanów zagrożenia życia i ludzi wymagających pilnej interwencji medycznej.

Kursy te nie są ani długie ani drogie, ale wiedza zdobyta może okazać się bezcenna. Czego można nauczyć się podczas takiego szkolenia? Przede wszystkim odpowiedniego zachowania na miejscu, bezpieczeństwa własnego i poszkodowanego. Ogromny nacisk kładzie się na pierwsze ogniwo łańcucha ratowniczego, czyli szybkie wezwanie pomocy. Szkolenia te łączą praktykę i teorię. Uczestnicy uczą się wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaopatrywania zranień i złamań, umiejętności szybkiego reagowania i zachowania spokoju w sytuacji stresu.

Zachęcam wszystkich do podnoszenia umiejętności w tej dziedzinie, bo nie ma nic cenniejszego jak ludzkie życie. Pamiętaj, że w przyszłości to Ty możesz potrzebować czyjejś pomocy!