Nowe urlopy rodzicielskie

Nowe przepisy dotyczące urlopów dla rodziców umożliwiają im skorzystanie z 52-tygodniowego płatnego urlopu. Dla wielu matek i ojców zaletą jest nie tylko wydłużenie okresu przewidzianego na opiekę nad nowym członkiem rodziny, ale również możliwość partnerskiego podziału miesięcy urlopowych. Zdaniem świeżo upieczonego taty Roberta Kazaja wymienianie się obowiązkami jest dobre zarówno dla dziecka jak i rodziców, oraz pozytywnie wpływa na rozwój kariery zawodowej tych ostatnich.

 Na stole u państwa Kazajów, obok plastikowej wanienki, leży kalendarz i kalkulator. Decydowanie o tym, kto zostanie w domu dłużej z dzieckiem – w niejednej rodzinie – zdominuje kalkulacja dotycząca budżetu domowego.

Jeśli chodzi o zasiłki mamy zajmującej się dzieckiem na urlopie macierzyńskim, to za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego przysługuje zasiłek w wysokości 100%. Z kolei przebywając na urlopie rodzicielskim, mama i tata otrzymają 60% swojego wynagrodzenia. Jeśli jednak rodzice dziecka zawczasu zdecydują się na wykorzystanie wszystkich tygodni rocznego urlopu, wówczas zasiłek macierzyński za cały ten okres będzie wynosił 80%. By tak się stało, mama dziecka powinna zawnioskować o udzielenie jej – zaraz po podstawowym urlopie macierzyńskim  – dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego (też w pełnym wymiarze).

To skomplikowane, ale Kazajowie są pewni, że poukładają wszystko tak, by oboje mogli spędzić z małą Asią po kilka miesięcy – dla dobra powiększonej rodziny.

Tak jak oni myśli zapewne wielu współczesnych rodziców. Opracowanie planu opieki nad dzieckiem i podzielenie się urlopem tak, aby skorzystali na tym wszyscy członkowie rodziny, to, dzięki zmianom legislacyjnym, które dokonują się na naszych oczach, zadanie coraz łatwiejsze.

Według Lucyny Wiewiórskiej, twórczyni systemu franczyzowego Lucyna Day Spa, założycielki fundacji Piękne Przedsiębiorcze, wspierającej kobiety przedsiębiorcze w okręgu łódzkim, nowe przepisy są korzystne zarówno dla pracujących rodziców i ich dzieci, a także dla pracodawców.

Dziecko potrzebuje obojga rodziców. Firma potrzebuje dobrych pracowników, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zatem to świetna sprawa, jeśli wychowaniem dzieci będą mogli zająć się oboje. Do tej pory obowiązki opiekuńczo-wychowawcze spadały na kobietę.

Zdaniem Artura Sutowskiego, pracodawcy i ojca dwóch córek, zmiana prawa ułatwi młodym kobietom wejście na rynek pracy, a ojcom da możliwość większego zaangażowania się w życie rodziny.

Przecież opieka nad dzieckiem to nie przykry obowiązek, tylko przywilej.  Dla mnie i mojej partnerki było oczywiste, że skoro oboje pracujemy w firmie, to w domu też dzielimy się obowiązkami. Wolę tak, niż miałbym małych nie oglądać. Poza tym to niezłe pole do popisu.

Z kolei Michał Nazarewicz, założyciel ogólnopolskiego portalu dla ojców tatapad.pl mówi, że na temat zmiany przepisów i możliwości podziału urlopów, przysługującym rodzicom po urodzeniu dziecka, ojcowie toczą ożywione dyskusje.

O tym, jak ważne są zmiany świadczą chociażby liczni ojcowie, którzy porozumiewają się ze sobą w ramach portalu dla ojców tatapad.pl. Wielu korzysta z legislacyjnych zmian i spędza z dzieckiem czas od pierwszych tygodni jego życia.

Więcej informacji o urlopach rodzicielskich można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl.