Nowoczesne filtrowanie wody

Wodą pitną nazywamy wodę, która nie posiada zanieczyszczeń, a jednocześnie wzbogaca organizm w niezbędne do życia sole mineralne. Dorosły człowiek powinien jej wypijać około dwóch litrów dziennie, by prawidłowo funkcjonować i odpowiednio nawodnić swój ustrój. Niestety woda, którą czerpiemy z wodociągów nie nadaje się bezpośrednio do tego celu, trzeba ją uzdatniać do picia. Bez filtrowania otrzymujemy wraz z wodą wszelkie zanieczyszczenia z rur wodociągowych, a także chorobotwórcze drobnoustroje, które się w niej namnażają.

Nowoczesne filtrowanie wody pitnej jest w stanie doprowadzić ją do takiego stanu, że będziemy mogli pić ją be przegotowania. Usunięte zostaną z niej również wszelkie zanieczyszczenia, lecz pozostanie większość dobroczynnych minerałów. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do filtrowania wody, poczynając od dzbanków, do których trzeba wlać wodę z kranu, a na systemach uzdatniania wody, montowanych w instalacji wodnej, kończąc. Wszystko zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć i jakie środki finansowe możemy na niego poświęcić.

Podstawowe filtrowanie wody ma na celu usunięcie z niej nadmiaru żelaza, związków manganu oraz wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto też zadbać o to, by nie była ona zbyt twarda, co pozwoli nam uchronić urządzenia takie jak pralka, zmywarka czy choćby baterie kuchenne lub łazienkowe przed zbyt wczesnym wyeksploatowaniem. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj filtra, powinniśmy jednak przeprowadzić szczegółowe badanie wody, która płynie z naszego kranu. Na podstawie jego wyników łatwo będzie dobrać odpowiednie filtry wody pitnej oraz do celów gospodarczych.