Nowoczesne strony internetowe

Strony internetowe od ich powstania do dnia dzisiejszego przeszły gruntowną przemianę. Jakie cechy powinna mieć strona internetowa, żeby można ją było nazwać nowoczesną? Jest kilka wyróżników. W tym artykule przedstawie ci cztery, które według mnie mają decydujący wpływ na charakter strony internetowej.

Cechy dobrej strony internetowej

Responsive Design – responsywność, czyli dostosowywanie się strony internetowej do urządzenia na którym jest przeglądana to w dzisiejszych czasach wymóg.Jeśli twoja strona internetowa nie jest przystosowana do przeglądania na smartfonach, tabletach czy innych urzadzeniach mobilnych musisz wiedzieć, że tracisz przez to mnóstwo klientów. Zwróć uwagę w swoim otoczeniu, ile ludzi podróżując środkami komunikacji miejskiej, lub czekając na przystankach korzysta z internetu wyszukując interesujące ich usługi i produkty. Duża część firm oprócz strony „na komputery stacjonarne” posiada również strony dla urządzeń mobilnych. Jednak to wyjście  nie jest dobre. Po pierwsze posiadasz dwie odrębne domeny i w razie pozycjonowania musisz podwoić budżet. Jeśli na obu stronach masz tę samą zawartość też może być problem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest responsywna strona internetowa – jedna, zarówno dla urządzeń mobilnych jak i stacjonarnych.

Funkcjonalnościstrony internetowe powinny maksymalnie ułatwić użytkownikom proces zakupowy. Dlatego każda nowoczesna strona internetowa powinna zawierać dobry formularz kontaktowy, podpięty czat on-line lub szybki kontakt.

Design – wygląd strony internetowej w dużej mierze decyduje o tym czy uda ci się sprzedać swój produkt czy też nie. W zależności od branży wygląd będzie się oczywiście zmieniał. Duży wpływ na dobór kolorów ma również grupa docelowa. Swoją stronę kierujesz głownie do ludzi młodych możesz śmiało „zaszaleć” z kolorami – zrobić stronę bardziej wyrazistą. Jeśli celujesz w klientów 50+ użyj odcieni bardziej stonowanych. Dlatego musisz dobrze poznać swoich klientów zanim przystąpisz do realizowania projektu graficznego strony.

Intuicyjność – użytkownik, który trafi na twoją stronę internetową musi się po niej swobodnie, intuicyjnie poruszać. Jeśli uzna ją za nieczytelną, skomplikowaną, opuści ją w ciągu 5 sekund. Dlatego twoja strona internetowa musi być user frendly.

Oto moje cztery wyznaczniki nowoczesnej strony internetowej. Jakie są twoje?