O co chodzi z grą Twierdza Krzyżowiec 2

Dla maniaków strategii czasu rzeczywistego gry z serii Stronghold to produkcje, w które po prostu trzeba zagrać. Rozbudowany system rozgrywki – tak ekonomicznej jak i militarnej – zmusza do podejmowania szybkich i odpowiednio przemyślanych decyzji. W odróżnieniu od standardowych i bardzo popularnych gier typu RTS Twierdza Krzyżowiec 2, podobnie zresztą jak poprzednie tytuły z tej samej serii, wymaga od gracza maksymalnego zaangażowania i niezłych umiejętności organizacyjnych.

Przeprowadzenie udanych oblężeń i obrona własnej twierdzy nie będzie zadaniem łatwym, prostym i przyjemnym nawet na niższych poziomach trudności. Gra ma swoją specyfikę i albo ją pokochamy, albo po prostu znienawidzimy – dla niedzielnych graczy skomplikowanie oraz dynamika rozgrywki w niektórych misjach głównej kampanii może wzbudzać nabrzmiewającą falę frustracji. W serii Stronghold nie ma czasu na powolne planowanie i systematyczne rozbudowywanie własnych pozycji. Często działa się pod presją czasu, dysponując jedynie ograniczonymi środkami.

Twierdza Krzyżowiec 2 to także nowy system rozgrywki. Tryb kooperacji to nowe wyzwanie i nowy poziom przeżyć oferowanych przez grę. Wchodząc we wspomniany tryb kooperacji, gracze dzielą się funkcjami – jeden odpowiada za zarządzanie ekonomią twierdzy, drugi zarządza wojskiem i kwestiami związanymi z wyprowadzaniem ataków oraz obroną. Co ważne, obaj gracze korzystają ze wspólnych zasobów, dlatego w tym trybie tak ważna jest właściwa komunikacja i dobre planowanie. Oczywiście grać można również w trybie single player – do rozegrania mamy nową kampanię oraz misje w trybie wolnym.

Przynajmniej w podstawowych aspektach Twierdza Krzyżowiec 2 niczym nie różni się od typowych strategii czasu rzeczywistego. W praktyce jednak, drobne niuanse, odpowiedni balans mocy jednostek oraz opcje prowadzenia oblężeń, wprowadzają gracza na zupełnie inny poziom rozgrywki. Przyznać trzeba, że sama gra jest wymagająca i nie chodzi tutaj o wymagania sprzętowe, choć i te przy odświeżonej grafice są niemałe. Chodzi tu raczej o taktykę, mechanikę i fizykę gry, a także o sposób zachowania komputerowego przeciwnika, który zwłaszcza przy pierwszym zetknięciu z grą, nie jest zwykłym chłopcem do bicia. Trzeba wykazać się sprytem, szybkością działania oraz umiejętnościami czysto taktycznymi, by bez problemu radzić sobie z komputerowym wrogiem. Wciągająca jest również sama tematyka gry. Możliwość sterowania średniowieczną gospodarką, dostęp do charakterystycznych jednostek z epoki oraz taktyk stosowanych podczas wypraw krzyżowych to ciekawe urozmaicenie wpływające na atrakcyjność całej serii.