Od czego zacząć sklejanie modeli?

 Przygotowanie warsztatu do modelarstwa, to przede wszystkim skompletowanie niezbędnych narządzi, ułatwiających prace. W większości będziemy potrzebować małych i precyzyjnych, ze względu na wielość elementów, które przyjdzie nam łączyć.

            Jako narzędzia modelarskie, możemy z powodzeniem wykorzystać wiele przedmiotów codziennego użytku. Przydatne okażą się zapałki, wykałaczki, szczególnie plastikowe, szpatułki oraz maty. Te ostatnie posłużą, jako zabezpieczenie stołu podczas wycinania elementów. Niezbędne w pracy są nożyki modelarskie, o niewielkich ostrzach, pozwalające na precyzyjne wycinanie małych elementów o dowolnym kształcie. Zamiennie można również wykorzystać skalpele chirurgiczne, dostępne w każdej aptece.

Do wycinania posłużą także nożyczki, jak wszystko w modelarskim warsztacie, niewielkich rozmiarów, aby łatwo się z nich korzystało. Potrzebne są również, narzędzia ułatwiające przytrzymywanie, podczas montażu małych części. Można w tym celu wykorzystać pincetę oraz małe cążki. Powierzchnie przeznaczone do łączenia, przygotujemy używając papieru ściernego lub pilniczków kosmetycznych.

Małe pilniczki z warstwą ścierną na powierzchniach roboczych, jako narzędzia modelarskie, pozwolą nadać ostatecznych obłości, łączonym elementom, posłużą także do wygładzenia powierzchni modelu. Precyzyjna szlifierka oraz ręczna wiertarka to niezwykle ułatwiające pracę narzędzia modelarza. Szlifierka z powodzeniem zastąpi papier ścierny, zmniejszając pracochłonność przy jednoczesnym zapewnieniu pożądanego efektu. Wiertarka z kolei, ułatwia łączenie elementów bezklejowo, jak również jest niezastąpiona, podczas samodzielnego wykonywania części wykonywanego modelu. Nie da się budować modeli bez kleju, nie może to być oczywiście byle, jaki produkt. Łączenie elementów o małych powierzchniach styku, wymaga precyzyjnego dozowania, ważna też jest szybkość schnięcia.

            Służące ostatecznemu wykończeniu modeli narzędzia modelarskie to farby, pędzle, szpachle i masy. Dzięki nim ukryjemy drobne defekty i nierówności, oraz nadamy końcowy efekt, będący zwieńczeniem mozolnej pracy.