Odpowiedni dobór projektu domu do działki

Wiele osób popełnia podstawowy błąd przy wyborze projektu domu, mianowicie – kieruje się głównie wyobrażeniami, a w zbyt małym stopniu realiami. Zamiast więc dobierać projekt architektoniczny względem tego, jaką mamy działkę i w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać jej walory i zminimalizować wady, często dajemy się ponieść marzeniom. Skutek? Źle dobrany projekt, nieekonomiczne wykorzystanie terenu, kłopoty techniczne w fazie budowy domu, etc. A wystarczy tak niewiele, aby tego uniknąć.

Jak zatem powinno to wyglądać i na co zwracać uwagę przy doborze projektu domu do działki?

Ważna jest powierzchnia i kształt działki budowlanej. Musimy na etapie wybierania projektów wiedzieć iloma metrami kwadratowymi w rzeczywistości dysponujemy i czy przypadkiem nasz teren nie ma jakiegoś nietypowego kształtu, który bezwzględnie wykluczy niektóre projekty. Znając te parametry (tj. wielkość i kształt działki) możemy zawęzić przeszukiwanie projektów domów pod kątem gabarytów budynku, jak również zdecydować już na tym etapie czy konieczny dla nas będzie dom piętrowy czy może wystarczy parterowy. Istotne jest również to, czy nasza parcela jest równym, gładkim terenem czy może są tam jakieś wzniesienia. Od tego, jak duże one są, zależy między innymi decyzja,  czy będziemy je likwidować (co oczywiście kosztuje) czy na przykład wykorzystywać, wybierając taki projekt domu, który zakłada naturalny sposób „zagospodarowania” nierówności terenu, powiedzmy na… podpiwniczenie domu.

Wybór właściwego projektu domu – optymalnego dla danej działki, to nie tylko umiejętność właściwego wykorzystania naturalnych uwarunkowań miejsca, ale także wiedza na temat obowiązujących przepisów budowlanych. Pamiętajmy, że planując zagospodarowanie swojej parceli jesteśmy ograniczeni wieloma zakazami i nakazami. Nasz wymarzony dom nie może na przykład zająć całej powierzchni działki. Musimy zachować określone prawem odstępy, uwzględnić minimalne odległości do i od granicy z działkami sąsiednimi. Budynek musi stać w odpowiednim oddaleniu od drogi, a odległość ta jest różna w zależności od tego, czy jest to droga gminna, lokalna, miejska, etc.

Niezmiernie istotną sprawą jest również właściwe planowanie domu na działce względem stron świata. Istnieją projekty architektoniczne przygotowane na przykład specjalnie pod kątem takich parceli, które mają wejście od strony południowej. Ma to związek między innymi z rozplanowaniem poszczególnych pomieszczeń w domu i maksymalnym wykorzystaniem światła słonecznego. Nie bez znaczenia jest też ustawienie domu względem ulicy – najlepiej, jeśli droga znajduje się od strony północnej.

Warto pamiętać, że budowa domu to inwestycja w zasadzie na całe życie, dlatego przedsięwzięcie to powinno nie tylko spełniać nasze marzenia i pięknie wyglądać, ale być także funkcjonalne i ekonomiczne, co uzyskuje się na przykład poprzez rozważne wybory i przemyślane rozplanowanie wszystkiego.