Odzież robocza i ochronna

Odzież robocza służy do zabezpieczenia pracownika i jego własnej odzieży, chroni ona przed zabrudzeniem się substancjami nieszkodliwymi, przyspieszonym niszczeniem odzieży osobistej.

Jest także stosowana gdy produkt wymaga w procesie wytwarzania odpowiedniej czystości. Do odzieży roboczej zaliczana jest również tzw. odzież zawodowa, która jest charakterystyczna dla konkretnych branż, np. służby zdrowia, budownictwa itp. Do odzieży roboczej zaliczamy także odzież krótkiego użytkowania: odzież jednorazową.
Odzież robocza w zależności od zakresu ochrony można podzielić na:  fartuchy, koszulki, koszule, spodnie, bluzy, płaszcze, kombinezony, kurtki, kamizelki, ochraniacze przedramienia, kapelusze, czapki, kaski. Odzież robocza jest wykonana z różnych materiałów bawełny lub mieszanek tworzyw sztucznych z bawełną:

  • Bawełna – ta naturalna tkanina o różnej gramaturze i dobrych właściwościach użytkowania. Bawełna charakteryzuje się doskonałą przepuszczają powietrza. Stosowana jest w wielu mieszankach stosowanych w produkcji odzieży roboczej i ochronnej.
  • Mieszanki bawełniano-poliestrowe i bawełniano-poliamidowe, składają się z bawełny i włókien poliestrowych bądź poliamidowych. Takie mieszanki charakteryzujące się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki gęstemu splotowi odzież wykonana z takiego materiału stanowi świetną ochronę przed zanieczyszczeniami oraz ułatwia pranie. Do tkanin bawełniano-poliestrowych należy elanobawełna.
  • Do wyrobu odzieży roboczej stosuje się wiele innych materiałów np.: ortalion, polar, płótno, flanela, , stylon, polipropylen (odzież jednorazowa).

Nie tylko rodzaj materiału ma wpływ na trwałość i komfort noszenia ubrań roboczych. Duże znaczenie ma także gramatura materiału i rodzaj splotu. Aby poprawić komfort pracy w produkcji odzieży roboczej stosuje się nowoczesną technologie.
Na jakość wykonania ubrań roboczych składają się: szwy, dodatkowe wzmocnienia, rodzaj zastosowanych nici, zastosowane dodatki (np. zamki), funkcjonalnością (kieszenie, zaczepy). Na rynku dostępna całe mnóstwo ubrań roboczych – od najprostszych,
gdzie jedynym kryterium jest niska cena do ubrań o bardzo wysokiej jakości. Jest wielu producentów ubrań roboczych dla którego liczy się trwałość, zadowolenie klienta, np: szwalnia odzieży roboczej i reklamowej COTE s.c.