Osiemnastka! Jak powinna wyglądać?

Osiemnaste urodziny są bardzo ważną datą. Traktowaną na równi z takimi uroczystościami, jak ślub czy Komunia. Organizowane są z wielką pompą i zazwyczaj jubilat zostaje zasypany drogimi prezentami.

Co powinien dostać osiemnastolatek? Normą jest, aby wręczać pieniądze na kurs prawa jazdy. Jest to ta ważna granica, po przekroczeniu której można walczyć o prowadzenie samochodu. Dlatego kurs jest jak najbardziej wskazanym prezentem. Często też wręcza się osiemnastolatkom pieniądze. Co najdziwniejsze, są to kwoty zdecydowanie wyższe niż te, które daje się w prezencie ślubnym. Czy nastolatek ma większe potrzeby niż młoda para, która wkracza razem w życie? Kwoty są raczej przesadzone, ale miejmy nadzieję, że wykorzystane są rozsądnie. Do tych wysokich kwot, warto dodać jakąś osiemnastkową pamiątkę – zobacz

Powyższe propozycje prezentów tyczą się imprezy dla rodziny. Impreza dla znajomych odbywa się zdecydowanie inaczej. Również wygląda jak małe wesele. Ba! Czasem jest większa niż wesele! Czy warto? Jeżeli rodziców na to stać, to czemu nie, ale gdy muszą się na takie urodziny zapożyczać, to jest to nieco nieodpowiedzialne. To są tylko urodziny. Co prawda świadczące o pełnoletności, ale jednak wciąż urodziny i wciąż ten osiemnastolatek pozostaje na utrzymaniu rodziców. To nie jest nowe życie. Jeszcze nie. Dorosłe życie zaczyna się wtedy, gdy człowiek samodzielnie się utrzymuje, bez wsparcia innych osób. Która w zupełności odpowiada sama za siebie. Na pewno ten etap nie zaczyna się w dniu osiemnastych urodzin.