Pielęgnacja lamp samochodowych.

Liczne godziny spędzone na słońcu, mrozie, deszczu i w kontakcie z chemikaliami, służącymi do utrzymania dróg we właściwym stanie powoduje, iż lampy naszych samochodów żółkną, utleniają się, są porysowane, mają plamy, wżery i przebarwienia.
Efekt ten, z jednej strony nieestetyczny, uniemożliwia korzystanie z pełnych właściwości oświetlenia. Zakup nowych kloszy jest dość kosztowny i wcale nie musi być jedynym wyjściem, z tej sytuacji. Przeprowadzenie renowacji lamp jest na tyle nieskomplikowanym zadaniem, że może się go podjąć każdy, kto ma choć odrobinę zdolności manualnych oraz chęć do poświęcenia na to czasu.

Zmatowiałe reflektory do naprawy

Na samym początku, należy dokładnie umyć klosze, by upewnić się, co jest stałym defektem a co wynika z tymczasowego zabrudzenia. Następnie warto zabezpieczyć elementy karoserii, sąsiadujące bezpośrednio z reflektorami, oklejając ją taśmą (tylko taką, która nie pociągnie za sobą lakieru). Renowację warto rozpocząć od odpowiedniego oszlifowania powierzchni, papierem o właściwej gradacji. Jak go dobrać? To zależy od stopnia uszkodzenia klosza. W przypadku większych rys i przebarwień, sprawdzić powinien się papier 500. Najbezpieczniej jednak zaczynać od delikatniejszych metod i zwiększać ich moc, w wypadku braku zadowalającego efektu. Namoczony papier nakłada się na pad i wykonuje ruchy naprzemienne poziome i pionowe – dla uzyskania efektu jednolitej powierzchni. Zarówno papier jak i powierzchnię lampy, należy co jakiś czas przepłukać wodą. Pozwala to skontrolować stopień zużycia papieru oraz efekt pracy. Szlifowanie coraz delikatniejszymi wariantami, powinno prowadzić do uzyskania jednolitej, matowej powierzchni, bez plam i przebarwień.

Polerowanie czas zacząć

Odpowiedni krążek polerski, nakłada się na pad, a na powierzchni klosza należy rozprowadzić dedykowany preparat i rozpocząć polerowanie. Koniecznie pamiętaj przy tym o doborze właściwej prędkości obrotów oraz stałym uzupełnianiu środka polerskiego – jego niedobór może spowodować nieestetyczne zarysowania. Po uzyskaniu zadowalającego efektu, klosz należy przemyć i wyczyścić do sucha (najlepiej delikatną ścierką z mikrofibry). To właśnie na tym etapie, wyłania się nowa, ulepszona wersja lampy, która niejednokrotnie wygląda jak prosto z półki sklepowej.

Jak zabezpieczyć lampę na przyszłość?

Można tego dokonać, stosując odpowiedni preparat, który uchroni klosz przed promieniowaniem UV oraz innymi, negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. A wszystko po to, by cieszyć się jak najlepszą kondycją lamp, przez długi czas.

Na rynku dostępnych jest wiele zestawów, oferujących komplety środków do renowacji lamp. Czy warto samodzielnie podejmować się tego wyzwania? Ależ owszem, należy jedynie zaopatrzyć się w dużą dawkę cierpliwości, kilka godzin czasu oraz chęć do pracy. Wiertarka lub wkrętarka akumulatorowa powinny wystarczyć do obsługi zestawu. Dodatkowa wartość dodana przedsięwzięcia, to ogromna satysfakcja, płynąca z samodzielnego wykonania tak spektakularnego tuningu.

Artykuł powstał na zlecenie www.kenochem.pl