Pielęgnacja naszej cery

Rodzaje cery
Aby odpowiednio pielęgnować swą urodę, warto sprawdzić, jaką mamy cerę.
Cera normalna ma niewielkie pory, jest gładka, o matowym połysku. Cera sucha charakteryzuje się drobnymi porami i brakiem połysku, często jest szorstka i skłonna do zaczerwienienia. Jeżeli jest jeszcze cienka, łatwo mogą powstać zmarszczki. Cera tłusta to przede wszystkim duże pory, które sprzyjają powstawaniu wągrów i pryszczy. Silnie połyskuje ze względu na nadmierne wydzielanie łoju. Dla cery mieszanek charakterystyczne jest natomiast to, że przetłuszczone są partie skóry na czole i podbródku, natomiast jej pozostałe obszary są suche.

Jak sprawdzić jaką mamy cerę?

Wystarczy wykonać prosty test. Wieczorem należy umyć twarz, nie stosując żadnego kremu. Następnego ranka, jeszcze przed myciem, należy na chwilę przyłożyć do twarzy serwetkę. Trzymając ją następnie pod światło, będzie można zobaczyć plamy tłuszczu i na tej podstawie określić rodzaj cery.

Odpowiednia pielęgnacja

Właściwie pielęgnowana skóra powinna być miękka i elastyczna. Naskórek jest napięty i gładki. Aby osiągnąć taki efekt przy suchej cerze, ważne jest stosowanie kremów natłuszczających. Na cerę tłustą bardzo dobry wpływ mają kremy nawilżające, które zawierają komponenty roślinne o działaniu ściągającym. Aby prawidłowo zadbać o cerę mieszaną należy dokładnie oczyszczać miejsca przetłuszczające się i smarować kremem obszary suche.

Peeling twarzy

Twarz wymaga od czasu do czasu, oprócz zwykłego mycia,  dokładniejszego, głębszego oczyszczenia. Peeling pozwala pozbyć się zrogowaciałego naskórka, zaś do jego wykonania można wykorzystać produkty naturalne, jak otręby czy siemię lniane.

W internecie znajdziesz też podobne artykuły na temat pielęgnacji każdego rodzaju cery.