Zatrudnienie za granicą dalej wydaje się być atrakcyjną opcją, szczególnie dla specjalistów z branży samochodowej, automotiv, lekarzy. Szukając nowych ścieżek kariery warto rozważyć możliwości, jakie daje zagraniczny rynek pracy i ocenić, czy pozwoli on nam na rozwój. Jak rozpocząć poszukiwania pracy za granicą?
Mieszkanie, ubezpieczenie – co jeszcze?
Szukając pracy za granicą przede wszystkim skupmy się na korporacjach – to zazwyczaj międzynarodowe koncerny ściągają i chętnie zatrudniają u siebie obcokrajowców. Wiele takich firm nie wzywa pracownika na rozmowę kwalifikacyjną na żywo – wystarczy umówione spotkanie na konkretną godzinę i komunikator internetowy.
Pozytywna opinia pracodawcy i potwierdzenie chęci zatrudnienia oznacza konieczność zorganizowania sobie życia w miejscu docelowym. Przede wszystkim jest to mieszkanie – na szczęście wiele firm udostępnia swoim pracownikom na określony okres mieszkania służbowe, aby mogli oni na spokojnie rozpocząć zatrudnienie, a dopiero później zająć się wynajmem na własną rękę.
Niezwykle ważne jest również ubezpieczenie zdrowotne – szukając najlepszych opcji pamiętajmy o tym, aby obejmowało ono nie tylko wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, ale też specjalistów, leczenie ambulatoryjne, zabiegi pielęgniarskie.
Kiedy już podejmiemy zatrudnienie
Kiedy wszystkie formalności zostają załatwione możemy rozpocząć legalnie pracę. Pod koniec roku musimy pamiętać o konieczności rozliczenia podatkowego. Pracując w Niemczech pamiętajmy o tym, że istnieje możliwość zwrotu podatku z Niemiec za naszą pracę. Wypełnienie odpowiednich dokumentów nie zajmie nam wiele czasu, jeśli jednak boimy się popełnić błąd warto poprosić o pomoc doświadczone biuro podatkowe specjalizujące się w pracy za granicą.