Popularność pomp ciepła

Z roku na rok zainteresowanie wykorzystaniem pomp ciepła jako rozwiązania wspomagającego ogrzewanie domu rośnie. Ze względu na przyjazność środowisku, ale także wygodę obsługi. Czym tak naprawdę są pompy ciepła?

 Czym jest i do czego służy pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które produkuje energię wykorzystywaną do wparcia centralnego ogrzewania w budynku oraz ogrzania wody użytkowej, przy wykorzystaniu pokładów ciepła drzemiących w wodzie, powietrzu i ziemi. Istnieją różne modele pomp, niektóre spełniają obie te funkcje jednocześnie. Główną zasadą działania pompy jest transport ciepła z miejsca o niższej temperaturze do miejsca, gdzie jest ona wyższa. Działa w ten sposób, że ciepło pobrane z ziemi, wody bądź ziemi jest kondensowane, po czym oddaje je otoczeniu.

Istnieje wiele rodzajów pomp. Zanim dokonamy wyboru bezwzględnie należy skonsultować się z fachowcami z branży, ponieważ każdy budynek ma inne wymagania energetyczne, do których należy dobrać odpowiedni rodzaj pompy czy pomp, bo i taki wariant jest możliwy, by zdecydować się na kilka mniejszych urządzeń.

Możliwości dofinansowania

Ze względu na swą proekologiczność inwestycja w pompy ciepła może zostać dofinansowana. Ma to związek z lansowaniem przez Unię Europejską odnawialnych źródeł energii. W warunkach polskich brak co prawda precyzyjnych uwarunkowań prawnych dotyczących zakresu takiego dofinansowania, ale można je uzyskać na poziomie samorządu: gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Istnieje także możliwość uzyskania dodatkowych środków na inwestycję, realizowaną wspólnie z firmą zajmującą się tego rodzaju usługami. Jest to tak zwana formuła ESCO. Jeszcze innym sposobem na otrzymanie dofinansowania jest wnioskowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów.