Porządki jako czysty styl życia

Jak często zdarza się, że mamy już dosyć widoku własnego mieszkania? Jak często przeraża nas sterta zabrudzonych ubrań w koszu, nie pozmywane naczynia w zlewie i wszechobecny dookoła brud, kurz i nieład? Zasada na pozbycie się tego problemu jest względnie łatwa.

Wpierw powinno się zacząć od pozbycia się w mieszkaniu nadmiaru rzeczy. Jeśli z szaf wysypują się ubrania, po pokojach walają się gazety, a rzeczy wciąż przybywa i nie ma gdzie ich już wepchnąć, to znaczy, iż trzeba czegoś się pozbyć. Można przejrzeć szafy szuflady, pudła i powynosić część do piwnicy, ubrania, których nie zakładamy od lat dać potrzebującym, a stare gazety, butelki i inne niepotrzebne przedmioty najzwyczajniej powyrzucać. Gdy w mieszkaniu zrobi się już bardziej przestrzenie wtedy można przejść do zorganizowania sobie pozostałych rzeczy, najlepiej zgrupować sobie je i pochować w określonych szufladach bądź przyjaźnie wyglądających pudełkach, koszach czy skrzyniach. Gdy wszystko będzie znajdować się już na własnym miejscu wtedy można zacząć sprzątanie.

Oczywistą czynnością jest odkurzenie wszystkich przestrzeni. Jeśli w mieszkaniu brak dywanów wówczas na podłogach najczęściej gromadzą się spore, widoczne kłęby kurzu, jeżeli natomiast znajduje się dużo dywanów i wykładzin wówczas kurz zagnieżdża się w nich i jest mniej rzucający się w oczy, jednakowoż jednakowo niepokojący. Należy szczegółowo wszystko odkurzyć, zmieniając przy tym odpowiednie końcówki odkurzacza i starając się również trafić do mało dostępnych przestrzeni. Później najlepiej wytrzeć wszystko na mokro.

Potem za pomocą czystej szmateczki i płynu antystatycznego w sprayu, wycieramy wszystkie meble w pokojach, nada on piękny blask i dodatkowo zapobiegnie nagromadzaniu się kurzu.

Jak skończymy z meblami, można będzie wytrzeć wszelkie powierzchnie szklane i lustra przy użyciu szmateczki i sprayu do szyb.

Gdy poradzimy sobie z powyższym, wówczas można przejść do jednej z ważniejszych czynności – mycia łazienki i ubikacji. W tych miejscach zbiera się najwięcej zarazków, poza tym zanieczyszczenia w tych miejscach wybitnie zwracają na siebie uwagę. Sedes zalewamy płynem czyszczącym WC i wnikliwie czyścimy go szczotką klozetową. Przy wsparciu szmateczki lub szorstkiej gąbeczki i mleczka, czy proszku do czyszczenia, precyzyjnie czyścimy wannę, baterie, umywalki. Na zakończenie trzeba wszystko dobrze zmyć i najlepiej przetrzeć na sucho szmatką lub papierowymi ręcznikami.

Idziemy do następnego etapu, czyli kuchni. Mleczkiem do czyszczenia powinno się umyć na blask kuchenkę. Lepiej nie stosować do tego szorstkich gąbek, albowiem łatwo zarysować powierzchnię, lepiej pomóc sobie papierowymi ręcznikami. Co jakiś okres można również oczyścić z tłuszczu piekarnik, jak również rozmrozić i przemyć lodówkę.

Najlepszą regułą jednak przy sprzątaniu jest systematyczność, powinno się po każdym posiłku wkładać naczynia do zmywarki lub od razu myć je ręcznie, powinno się w określonych dniach prać ubrania i od razu po wysuszeniu wyprasować je i pochować do szaf, chociaż raz na tydzień przeprowadzić gruntowne porządki, a jak tylko dostrzeżemy leżące na kanapie czy podłodze rzeczy, które psują efekt czystego mieszkania wtedy zaraz je pozbierać i odstawić na swoje miejsca.

Oczywiście istnieje również możliwość zatrudnienia wykwalifikowanych ludzi lub firm, które zajmą się wszystkim za nas. Jedna z takich firm, której kluczową działalnością jest profesjonalne sprzątanie hal produkcyjnych w Nysie, tak mówi o utrzymywaniu porządku: „cokolwiek czynimy, powinniśmy robić to z przyjemnością, a zadbany, ładny dom czy biuro to nie jedynie dobra wizytówka, lecz też wielka satysfakcja dla nas samych”.

Pamiętając powyższe słowa, starajmy się zatem ażeby nasze otoczenie było czyste i przyjemne dla oka.