Praca bez doświadczenia – czy to możliwe?

Szukasz pierwszej pracy, ale we wszystkich interesujących ogłoszeniach pracodawcy wymagają doświadczenia na danym stanowisku lub branży? Obawiasz się, że jego brak może zmniejszyć twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy? Sprawdź, jak możesz wpłynąć na pozytywną decyzję rekrutera.

Stwórz list motywacyjny

Niektórzy kandydaci jako aplikację wysyłają tylko CV, nie przywiązując zbyt wielkiej wagi do listu motywacyjnego. Jest on jednak niezwykle istotny, gdyż o wiele lepiej niż “suchy” życiorys przybliża rekruterowi sylwetkę kandydata. W przypadku, gdy starasz się o swoją pierwszą pracę, list motywacyjny ma jeszcze większe znaczenie – powinien pokazać pracodawcy, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Postaraj się tak opisać swoje mocne strony i umiejętności, by rekruter nie miał wątpliwości, że to właśnie ciebie chce zatrudnić. List powinien być także dopasowany do konkretnego stanowiska – szablon wysyłany do wszystkich firm raczej nie zostanie dobrze odebrany.

Co wpisać w rubryce “doświadczenie”?

Nawet jeśli jeszcze nie pracowałeś, lepiej nie zostawiać tego pola zupełnie pustego. Może działałeś w organizacji studenckiej lub odbywałeś ciekawe praktyki, w czasie których nabyłeś umiejętności potrzebnych w twojej wymarzonej pracy? A może potrafisz praktycznie wykorzystać zdolności zdobyte w czasie studiów? Postaraj się zapewnić pracodawcę, że właśnie ty wniesiesz do nowego miejsca pracy to, czego on oczekuje.

Działaj!

Rozmowa w cztery oczy z pracodawcą potrafi zdziałać cuda. Oprócz odpowiadania na ogłoszenia pracy warto więc przedsięwziąć również inne zdecydowane kroki. Sprawdź, kiedy w twoim mieście organizowane są targi pracy i zostaw swoje CV na stoisku wymarzonej firmy, bądź zapytaj o możliwość odbycia praktyk zawodowych. Bywa, że pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które odbyły u nich praktyki.

Pamiętaj, że doświadczenie zdobywa się małymi krokami, a każda praca jest drogą do jego osiągnięcia. To naturalne, że na początku pracodawcy oferują niższe stanowiska –  w końcu budowę domu także rozpoczyna się od fundamentów, a nie od trzeciego piętra.