Praca w Danii – jak to zrobić?

Planujesz poszukiwania pracy za granicą? Możesz zainteresować się rynkiem skandynawskim. Wśród Polaków dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim Dania. Czy warto jednak zatrudnienia poszukiwać właśnie tutaj? Warto, ale należy poznać specyfikę rynku w tym kraju. I dobrze przygotować się do wyjazdu.

Jak wygląda duński rynek pracy?

Na polskich portalach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ofert pośredników proponujących zatrudnienie właśnie w Danii. Często niestety podawane przez nich stawki godzinowe czy miesięczne niewiele mają wspólnego z rzeczywistością – mogą być nawet o połowę zawyżone. Lepiej więc nie korzystać z niesprawdzonych ofert.
Wyjazd bez przygotowania i pewności zatrudnienia także nie jest dobrym pomysłem. Jeśli więc po głowie chodzi Ci myśl, aby wsiąść w autobus i wyjechać do Kopenhagi, lepiej porzuć swoje plany. Duński rynek pracy jest podobny do polskiego. W Danii również panuje duże bezrobocie. Statystyki są bezlitosne – w niektórych zawodach liczba osób bezrobotnych osiąga tutaj nawet pułap 50 procent.
Warto także zwrócić uwagę na to, że Kopenhaga nie jest najlepszym miejscem na poszukiwania. Polacy pracę najczęściej znajdują jednak w mniejszych miejscowościach (np. w rolnictwie).
Nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że Dania, pod względem regulacji rynku pracy, znacznie różni się od Polski. Znajomość rodzimego prawa niewiele nam więc na miejscu pomoże. Tutaj warunki są negocjowane przez związki zawodowe co 3 lata.

Jak przygotować się do wyjazdu

Oferty zatrudnienia powinniśmy poszukać w Polsce. Możemy korzystać ze znanych portali rekrutacyjnych. Zarówno bezpośredniego pracodawcę, jak i agencję pracy warto jednak dokładnie sprawdzić. Jak to zrobić? Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji będzie Powiatowy Urząd Pracy. We wszystkich urzędach funkcjonują biura Eures.
Zatrudnienie przez bezpośredniego pracodawcę zwykle wiąże się z wyższą stawką. Agencja pośrednictwa zaproponuje nam niższe wynagrodzenie, ale w zamian, mamy zapewnione większe bezpieczeństwo.
Najlepiej przed wyjazdem mieć już podpisaną umowę, w której znajdzie się dokładny zakres obowiązków oraz wysokość wynagrodzenia miesięcznego czy stawka godzinowa.

Co po przyjeździe na miejsce?

Gdy bus, z umową w walizce, zawiezie nas już na miejsce, musimy zalegalizować nasz pobyt. Taka procedura w Danii określana jest terminem Opholdstiladelse. Aby dopełnić formalności, należy uzyskać kartę podatkową w SKAT (Duński Urząd Podatkowy) oraz numer CPR. Formalnościami tymi może zająć się nasz pracodawca – musimy jednak zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście dopełnił terminów.
Dania wymaga również od cudzoziemców podejmujących pracę, rejestracji pobytu w Urzędzie Wojewódzkim. W urzędzie otrzymamy stosowny dokument potwierdzający legalność naszego pobytu. Dodatkowo warto uzyskać żółtą kartę Sunhedskort, która uprawni nas do korzystania z darmowej służby zdrowia. Kartę tę wydają komuny (odpowiednik polskich gmin).

Autor artykułu:
Eco-Bus – przewozy do Danii