Prawidłowe żywienie niemowląt

Znajomość zasad prawidłowego żywienia niemowląt odgrywa niezwykle istotną rolę w ich rozwoju. Okres pierwszych miesięcy życia dziecka stanowi jednak wyzwanie dla młodych rodziców, którzy muszą dostosowywać i modyfikować sposób żywienia do szybko zmieniających się potrzeb małego dziecka.

O ile przez pierwsze tygodnie życia, noworodek wykorzystuje rezerwy pokarmowe zgromadzone w okresie płodowym, to następnie jego odpowiedni rozwój zależy od sposobu żywienia, jaki zapewnią mu rodzice. Jednak jak podaje portal mamazone.pl, „tylko 7 proc. mam badanych niemowlaków twierdzi, że zna schemat żywienia niemowląt i się do niego stosuje”. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób należy żywić dziecko, aby zapewnić mu niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

Zgodnie z obowiązującymi standardami żywienia zaleca się, aby podstawę żywienia niemowlęcia stanowił pokarm matki. Jest to bez wątpienia najkorzystniejszy sposób na zaspokojenie pokarmowego zapotrzebowania dziecka i dostarczenie mu wszelkich, niezbędnych, do prawidłowego rozwoju, elementów odżywczych. Mleko matki jest bowiem najbardziej swoistym gatunkowo pokarmem, który jest w pełni zgodny z możliwościami trawienia organizmu niemowlęcia, przez co nie obciąża jego układu pokarmowego. Korzystnie wpływa on również na odporność dziecka oraz jest pozbawiony czynników alergizujących czy chorobotwórczych bakterii. Należy również zaznaczyć, iż karmienie piersią pogłębia więź między matką, a dzieckiem a także daje dziecku komfort fizyczny i psychiczny.

Karmienia piersią powinno być wyłącznym sposobem żywienia dziecka aż do 6. miesiąca jego życia. Oznacza to, iż do tego czasu, nie należy podawać dziecku żadnych mieszanek zastępujących mleko matki czy nawet herbatek bądź wody. Dietę należy uzupełniać wyłącznie witaminą D3 podawaną w odpowiedniej częstotliwości i w określonej ilości.

Poprawne żywienie dziecka powinno przekładać się na odpowiedni przyrost jego masy ciała. W przeciągu pierwszego półrocza życia, miesięcznie waga dziecka powinna wzrastać o ok. 1kg. W przypadku przyrostu mniejszego niż 500g należy skonsultować się z pediatrom. Prawdopodobnych przyczyn takiej sytuacji jest wiele, może być ona chociażby wynikiem zbyt małej częstotliwości bądź złej techniki karmienia.

Uważa się, iż najkorzystniejszym rozwiązaniem jest karmienie dziecka piersią przez pierwsze dwanaście miesięcy jego życia. Natomiast w przypadku rodziny, w których występuje skłonność do alergii, okres ten powinien być nawet dłuższy.

Artykuł powstał przy współpracy z Mamazone.pl