Problem nieodśnieżanych dróg rowerowych

W dzisiejszych czasach w miesiącach zimowych możemy spotkać coraz więcej rowerzystów. Choć w powszechnej opinii zima nie jest dobrym czasem na rowery to praktyka pokazuje jednak, że jest inaczej. Aby jeżdżenie zimą było komfortowe trzeba zadbać o odpowiednią odzież, która zatrzymuje ciepło i jednocześnie pozwala na wentylację.

Pamiętać należy też, że podczas jazdy zimą szybciej zużywał będzie się osprzęt taki jak zębatki, korby czy łańcuchy, ale części rowerowe zawsze można wymienić.

Wygląda jednak na to, że drogowcy podobnie jak część społeczeństwa myślą, że zimą rowerami nikt nie jeździ i bardzo często nie odśnieżają ścieżek rowerowych. Gdy ścieżka rowerowa jest nieodśnieżona część rowerzystów decyduje się mimo wszystko po niej jechać. Jest to bardzo niebezpieczne, bo nie wiedzą oni co jest pod śniegiem, gdzie kończy się ścieżka oraz mogą natrafić na fragmenty lodu.

Gdy obok przebiega chodnik i jest odśnieżony inna część rowerzystów zdecyduje się nim jechać. Będzie to sporym utrudnieniem dla pieszych, bo chodniki odśnieża się zwykle nie na całej szerokości.

Wreszcie największa grupa rowerzystów w takiej sytuacji decyduje się jechać jezdnią. To również jest niebezpieczne, bo droga w warunkach zimowych może być oblodzona. Jest to też niezgodne z przepisami i niebezpieczne dla kierowców samochodów, bo mogą się zwyczajnie nie spodziewać rowerzystów w takich miejscach.

jazda rowerem w zimie

Występująca sytuacja jest zdecydowanie naganna i powinna się zmienić. Miasta powinny robić wszystko, aby zachęcać mieszkańców do przesiadania się na rowery. Dla samorządów będzie to opłacalne. Zimą ulice są zatłoczone, komunikacja miejska również jest przepełniona. Im mniej aut na drogach publicznych w trudnych warunkach tym bezpieczniej dla wszystkich.

Poza tym obowiązek odśnieżania dróg rowerowych podobnie jak innych jest zagwarantowany prawem. My, jako obywatele płacący podatki możemy domagać się od swoich władz samorządowych, aby ścieżki rowerowe były odśnieżane należycie i na czas, bo obecnie albo nie są odśnieżane wcale albo robi się to w ostatniej kolejności.