Produkcja drewna – nowe technologie

Drewno to jeden z najstarszych używanych przez człowieka materiałów budowlanych. Na przestrzeni kolejnych stuleci przemysł drzewny zmieniał swoje oblicze – dzisiaj jest to bardzo nowoczesna branża, w której zastosowanie znajdują rozmaite technologie. Świetnym tego przykładem może być thermo drewno. Mianem takim określa się drewno, które zostało poddane termicznym modyfikacjom (oddziałuje się na nie wysokimi temperaturami oraz parą wodną). Właściwości jakie posiada thermo drewno predysponuje do produkcji wielu elementów zewnętrznych.

Z takiego drewna powstają między innymi tarasy, zewnętrzne elewacje etc. Tego typu tarasy odznaczają się dość duża twardością, a także wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne oraz biologiczne (w naszym warunkach klimatycznych nabiera to szczególnego znaczenia). Ponadto termiczne modyfikowane drewno posiada znacznie większe właściwości izolacyjne aniżeli „zwyczajne” drewno.

Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjne drewno wyjdzie z użytku. Chodzi w tym momencie po prostu o poprawę pewnych właściwości. Nie każdy drewniany produkt może się poszczycić taką trwałością jak dla przykładu parkiet dębowy. Dąb sam z siebie posiada takie cechy, które predysponują go do stosowania na szeroko zakroją skalę przemysłową. Takie rzeczy jak wspomniany parkiet dębowy raczej nie wyjdą z mody, aczkolwiek plusem postępu technologicznego w tym przypadku jest to, że można nieco „poprawić” naturę. Opisywane modyfikowanie drewna jest procesem w stu procentach ekologicznym.