Profesjonalne nebulizatory dla najmłodszych

Producenci nebulizatorów wiedzą, że maluchy niechętnie poddają się domowym zabiegom medycznym. Nie ma się czemu dziwić. Nasze pociechy zwykle mają znacznie ciekawsze sprawy na głowie niż inhalacje, mierzenie temperatury czy podanie leku. 

Dzieci wolą malować, budować wieże z klocków i spotykać się z rówieśnikami. Nawet oglądanie telewizji jest dla nich znacznie bardziej atrakcyjną alternatywą niż np. wdychanie aerozolu z lekiem. Najmłodsze dzieci jeszcze nie rozumieją, że zdrowie jest znacznie ważniejsze od kolejnego odcinka Przygód Kubusia Puchatka. Ale odkąd pojawiły się nebulizatory przeznaczone specjalnie dla maluchów, mamom od wiele łatwiej jest skłonić je do inhalacji.

Nebulizatory dla dzieci nie służą do zabawy, ale…

Wyglądają niemal jak  zabawki! Wystarczy przyjrzeć się choćby nebulizatorowi w kształcie kota, który ma w zestawie naklejki, dzięki którym można zmieniać pyszczek zwierzątka. Na rynku są też dostępne inne wzory, które nie kojarzą się dziecku z lekarstwami, a zabawą. Cóż, każdy sposób jest dobry, by przekonać pociechę do przeprowadzenia inhalacji. Tym bardziej, że inhalatory wyposażone w komorę nebulizacyjną są znacznie szybsze w działaniu niż tradycyjne inhalatory. Czas potrzebny na zużycie całego leku często jest krótszy niż 10 minut, co na pewno przekona nawet najbardziej niecierpliwych przedszkolaków.

Nebulizatory dedykowane dla milusińskich często są wyposażone  zarówno w maseczkę i ustnik. Jeśli mamy wątpliwości, z którego korzystać, sprawdźmy która opcja jest wygodniejsza dla malucha. U bardzo małych dzieci, które oddychają głównie przez nos,  lepiej sprawdzi się maseczka. Z kolei lekarze zalecają, by inhalacje przeprowadzać  przez usta (ustnik), gdyż w jamie nosowej aerozol jest poddany naturalnej filtracji.

Jeśli natomiast nasze dziecko nie wymaga leczenia specjalistycznymi lekami, ale zależy nam na profilaktycznym i doraźnym oczyszczeniu zatok i nosa, możemy zaopatrzyć się w nebulizator przeznaczony specjalnie dla tego celu. Wykorzystuje on lecznicze działanie soli fizjologicznej, która doskonale nawilża i oczyszcza drogi oddechowe. Przeciwdziała to stanom zapalnym i katarowi.

Jaki nebulizator kupić?

Zestawy do nebulizacji kupujemy w oparciu o model inhalatora, który posiadamy. Nie wszystkie są kompatybilne, dlatego należy przyjrzeć się zaleceniom producenta i sprawdzać parametry, np. zalecane ciśnienie robocze inhalatora. Wydajność nebulizatora, zależy od wysokości ciśnienia powietrza wtłaczanego i średnicy wewnętrznej dyszy. Ważna jest też jego objętość – na potrzeby terapii domowej, polecane są nebulizatory o niewielkiej objętości, które rozpraszają małą objętość leku. Proces nebulizacji jest bowiem najbardziej efektywny, gdy nebulizator w czasie poniżej 10 minut zamienia ponad połowę porcji leku w cząsteczki aerozolu o średnicy 0.5-5 mikrometrów.