Projektowanie graficzne na potrzeby reklamy.

 O co chodzi z projektowaniem graficznym na potrzeby reklamy?

Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z ofertami projektowania graficznego ulotek reklamowych, wizytówek czy plakatów zaś gdyby wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „projektowanie graficzne” po chwili uzyskasz mnóstwo wyników z różami firmami począwszy od drukarni aż po agencje reklamowe oferujące te usługi. Projektowanie graficzne to nic innego jak tworzenie grafiki na potrzeby Twoje lub Twojej firmy przez profesjonalnych grafików którzy do tworzenia projektów najczęściej wykorzystują profesjonalne programy do tworzenia grafiki jak Photoshop czy Corel Draw. Na czym więc polega ów projektowanie?

Zanim powiemy na czym polega ów projektowanie musimy odpowiedzieć na podstawowe pytanie co chcemy projektować, czy materiały drukowane ulotki, wizytówki, plakaty czy materiały do wykorzystywania w internecie gdyż istnieje zasadnicza różnica w projektowaniu na potrzeby druku a na potrzeby internetu. Podstawowym elementem różniącym obie formy projektowania jest fakt iż nasz projekt do druku musi być stworzony w rozdzielczości 300 dpi (zazwyczaj) i jest to plik który zazwyczaj zajmuje kilka MB miejsca w przeciwieństwie do projektów na potrzeby internetu w których to wystarczającą jest rozdzielczość 96 dpi i zależy nam na jak „najlżejszym” pliku ważącym najlepiej kilkanaście KB. Innym ważnym elementem różniącym obie formy projektowania jest w przypadku projektów do druku zachowanie spadów drukarskich oraz marginesów (bezpiecznej odległości od krawędzi) dzięki którym przy obróbce takiego wydruku nie zostaną obcięte istotne informacje lub grafiki zawarte na wydruku.

Pomijając te elementy generalnie rzecz biorąc tradycyjna usługa projektowania polega na stworzeniu projektu graficznego wedle standardów z zachowaniem podstawowych form i zastosowaniu odpowiednie nasycenia kolorów. Grafik który realizuje taki projekt często spisuje nasze uwagi, ewentualnie propozycje klienta odnośnie wyglądu projektu następnie realizuje projekt z założonymi wytycznymi w 2-3 egzemplarzach.Po otrzymaniu projektu możemy wprowadzać poprawki lub akceptujemy i wszystko zakończone. Projekt dostajemy na własność najczęściej w formie PDF oraz pliku do edycji CDR, następnie od nas zależy gdzie taki projekt wydrukujemy.

Jak wybrać firmę do projektowania ?

W kwestii firmy do projektowania graficznego mamy kilka możliwości i mnóstwo firm do wyboru. Najważniejszym jest odpowiedzenie na pytanie czy zależy nam na natychmiastowym druku czy mamy czas i chcemy poszukać firmy która wydrukuje nam dany projekt.

Najwygodniejszym i chyba najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest znalezienie firmy która wykona projekt graficzny oraz wydrukuje go dla nas, takimi firmy są najczęściej drukarnie które posiadają zaplecze projektowe oraz maszyny do druku. Usługa w drukarni jest dużo niższa niż w agencjach reklamowych które często korzystają z drukarni zewnętrznych doliczając własną marżę takiego druku. Drukarnią która zarówno projektuje jak i drukuje jest drukarnia wrocław Flex której możesz wygodnie zlecić zarówno projekt jak i wydruk bo skoro można zrobić coś w jednym miejscu i dobrej cenie to po co przepłacać ?