Projektowanie stron www dla portali internetowych.

Liczba internautów rośnie w szybkim tempie, a Internet stał się miejscem dużej aktywności społecznej. Rośnie także liczba publikacji internetowych, stąd też silna tendencja do budowy wortali internetowych. Projektowanie stron www z myślą o tego typu witrynach znacznie rożni się od projektowania grafiki dla tradycyjnych stron www lub sklepów internetowych.

Co wyróżnia projektowanie stron www dla wortali (portali)?

  1. Zorientowanie na treść. Najważniejsza jest treść i stworzenie systemu wygodnej nawigacji. Trzeba zachować umiar i znaleźć kompromis między wyglądem witryny, a jej funkcjonalnością i użytecznością dla internautów. Wszystkie elementy stron WWW powinny wyglądać naturalnie. Poruszanie się po zasobach portalu powinno być intuicyjne i nie sprawiać problemów. Oznacza to konieczność stosowania zaawansowanych metod projektowania stron www oraz analizy efektu końcowego dla użytkownika.
  2. Nawigacja. Projektowanie stron www to nie tylko tworzenie oprawy graficznej stron WWW. W skład prac, wchodzi analiza i projektowanie struktury i sposobu nawigacji między poszczególnymi działami portalu. Zamiast rozbudowanych systemów nawigacji stosuje się obecnie proste i wygodne w użyciu menu oraz okienka nawigacyjne.
  3. Wspólne elementy stron. Jeszcze kilka lat temu projektowanie stron www było nastawione na zbudowanie wrażenia wizualnego. Obecnie ogromną rolę przywiązuje się do logicznej organizacji struktury dokumentu i stron www portalu. Grafika pełni zdecydowanie funkcje usługowe, nie jest już wiodącym elementem stron. Istotne są też stałe elementy, które powinny uzupełniać system nawigacji po zasobach portalu i jasno identyfikować np. jego działy.

Firmy i agencje, które wykonują projektowanie stron www muszą wykazać się uwagą i wyczuciem. Projekt stron wykonany schematycznie z całą pewnością zaowocuje poważnymi problemami w sposobie funkcjonowania stron portalu.